Jak jsem měnila pneumatiky

Parkuju před pneuservisem. Zimní pneumatiky v kufru i pneumatiky, co musím odvézt domu trůnící mi na zadním sedadle, rozverně poskakují, když brzdím.

 

Dělicí čára mezi jednotlivými parkovacími místy se mi vine přesně pod prostředkem auta. Na to mám talent! Omotávám šálu kolem krku, nasazuju klobouk a v růžových balerínách hrdě kráčím do pneuservisu.

 

Technik mě vítá s blazeovaným úsměvem na rtech a říká, ať se posadím. Prý bude mít pár jednoduchým otázek a pak se pustí do práce. Sebevědomě kývu, jsem přeci emancipovaná žena, která musí takovou triviální věc zvládnout levou zadní.

 

„Máte ty pneumatiky s disky?“ ptá se technik nonšalantně a mě začíná zamrzat úsměv na rtech. Co jsou to proboha disky? Nevinně krčím rameny.

„Co máte za auto?“ pokračuje dál s otázkami. Chce se mi vyhrknout: „Černé,“ ale naštěstí se včas zastavím a začnu usilovně přemýšlet, co to tam je vepředu nalepeno za znak.

Po dobrých deseti vteřinách něco nesměle pípnu a technik pokračuje:

„Jezdíte s tím autem víc po městě nebo mimo něj?“

„Myslíte na počty kilometrů nebo frekvenci?“

Teď je zase řada na technikovi, aby zarputile mlčel a přemýšlel. Na otázku mi neodpovídá a jen si něco trucovitě píše do karty, co má před sebou na stole. Připadám si, jako by na mě byl vypracován posudek o mé psychické způsobilosti.

 

 

Odchází s tím, že za deset minut bude hotovo. Dělám si kávu a zběžně listuju módními editoriály z nového Elle. Minuty se nekonečně vlečou. Uplyne jich dobrých patnáct, když se ve dveřích od dílny objeví technikova hlava.

Vyhrkne na mě cosi nesrozumitelného, co po rozkódování (=půl minuty na něj civím s otevřenou pusou a nepřítomným pohledem) znamená: „Disky vašich zimních pneumatik jsou větší než disky, které máte na zadním sedadle, a menší, než ty, na kterých máte letní pneumatiky. Co s tím mám udělat?“

„Nešlo by to nějak dotáhnout?“

Technikovi se na tváři objeví shovívavý úsměv, který mají lidé vyhrazený pro blázny, jimž nemá cenu nic vysvětlovat, a kroutí hlavou.

„A co bych s tím teda měla dělat?“ ptám se neohroženě dál.

„Můžete ty pneumatiky vrátit. Nebo dokoupit disky, které k pneumatikám budou pasovat.“

„Kolik stojí disky?“ tážu se a představuju si, jak bude otravné vysvětlovat obchodu, odkud pneumatiky mám, že bych je chtěla vyměnit, pak je nějak pracně balit a táhnout je na poštu.

„Tisíc pět set,“ odpovídá technik pohotově.

„Tak to beru, objednejte je,“ říkám rozhodně (protože jsem si s sebou zapomněla vzít oba mobily a nemůžu se poradit s přítelem).

„Chcete tu rovnou nechat ty pneumatiky?“

„Jasně, bude to jednodušší,“ a spokojeně, jak jsem to skvěle zařídila, odjíždím.

 

 

Když jsem doma, volám příteli, abych mu podala report o celé akci.

„No, takže nám z toho obchodu omylem poslali místo čtrnáctek patnácky,“ říkám jako zkušená automechanička, “ale nedělej si starosti, už jsem objednala disky, co na to budou sedět.”

“Nechtěla bys radši zavolat do toho obchodu, aby nám to vyměnili, když udělali chybu?”

Nechtěla, ale nechávám se přesvědčit. Paní na infolince je velice ochotná a moc se omlouvá. Prý k nám hned zítra pošle PPL, aby si pneumatiky vyzvedlo. Takhle se to řeší!

 

 

Volám do pneuservisu, že nebudu chtít disky.

“Jak jsem zjistila, poslali nám z obchodu špatnou velikost. Skutečně jsme objednávali čtrnáctky a ne patnáctky, tak je budeme vyměňovat,” vysvětluji technikovi a tentokrát se moc omlouvám já.

“Ale čtrnáctky vám poslali, to ty disky jsou patnáctky,” odpovídá technik a úplně cítím, jak se mu hlavou honí: “Blbá ženská…”

“Ahá,” odpovídám nevinně, “tak to tedy necháme tak, jak jsme se domlouvali,” říkám potupně a naivně si myslím, že tím celá eskapáda končí.

 

 

Ale…

Hned druhý den volá technik: “Pani, tak to tady máte. Vezměte si s sebou šest tisíc. Hodilo by se vám přijet zítra v půl druhé, abychom to vyměnili?”

“Ano,” přitakávám a až tak moc nevnímám, co říká.

 

 

Že něco nehraje, mi začne docházet, až teprve, když zavěsím. Hmm … to asi tehdy myslel tisíc pět set za jeden disk … hmmm… šest tisíc … to se mi moc utrácet nechce.

Radostnou zprávu hned volám příteli. Sdílí stejné pocity jako já. A ať prý do pneuservisu zavolám, že bychom ty disky teda nechtěli.

 

 

Telefonní číslo onoho blazeovaného technika už znám pomalu zpaměti. A on zřejmě moje také, protože mě ani nenechá představit se a hned se ptá: “Co to bude tentokrát?”

Opatrně mu sděluji, co mi leží na srdci.

“Jó pani, to už je pozdě,” odpovídá na mé oznámení, že disky nebudu chtít, “už jsme to všechno smontovali dohromady.”

Pípnu něco o tom, že teda zítra přijedu a zavěšuji.

 

 

Druhý den s posledními zbytky hrdosti parkuji na stejné čáře jako při předchozí návštěvě. V růžových botách opět cupitám do pneuservisu a v duchu se omlouvám všem ženám za to, co jsem provedla s naší pověstí.

 

 

Ale má to i kladnou stránku: S přítelem jsme se svorně shodli na tom, že co se auta týče, příště už budu zařizovat maximálně to, co za vůni tam budeme mít.

7 Comments

 1. Pneumatiky
  December 10, 2012

  Dobrý den,
  děkuji vám za váš článek, podobné pocity v pneuservisu také zažívám a každého náznaku začínající konverzace s mechanikem se bojím.

  Reply
  1. Pelleron
   December 10, 2012

   Jsem ráda, že v tom nejsem sama :) Určitě jsem je tam v servisu všechny pobavila, takže to má aspoň nějaké pozitivum :)

   Reply
 2. Galad Elen
  December 10, 2012

  Příště, až budeš potřebovat něco takového, dej mi vědět, ti to ošéfuju jo :-) Každopádně pneumatiky kupovat vždycky s diskama, pak si je může přezouvat sama a nezabere to ani hodinu ;-) Ale pobavila jsem se a obdivuju tvou trpělivost, já bych jim tam udělala takovej cirkus, že by na mě do smrti nezapomněli :-D

  Reply
  1. Pelleron
   December 10, 2012

   Myslím, že na mě taky jen tak nezapomenou :D Ale budeš můj přítel na telefonu, až zase s autem budu něco řešit :)

   Reply
  2. Jaroslav Šnajberk
   December 10, 2012

   Tak s diskama je teď už máme :) Takže pohoda.

   Reply
 3. ludmila
  October 8, 2013

  No, já si je nechávám měnit přímo u http://www.vehar.cz Sama nenasadím ani rezervu :)

  Reply
  1. Pelleron
   October 8, 2013

   Jsem na tom úplně stejně. Co je to hever, jsem se dozvěděla teprve před měsícem :)

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top