Blog

Jak vypadat skvěle na fotkách z dovolené

Čas dovolené se blíží. Co takhle letos udělat změnu a neschovávat se před foťákem?

Od té doby, co jsem se stala mámou, si mnohem víc uvědomuji důležitost fotek. Chci mít zdokumentováno, jak syn vyrůstá a mění se. A zároveň si uvědomuji, že i on bude jednou chtít mít památku na mě. Ale co vám budu povídat – není vůbec snadné překonat pochybnosti a před foťák se postavit (obzvlášť, když je vaší prací se za fotoaparátem schovávat :) ).

Ale když už jsem se rozhodla, že tuhle stresovou záležitost budu podstupovat, udělám maximum pro to, abych na fotkách vypadala skvěle. Jak se toho snažím dosáhnout?

 1. Když mě někdo fotí, zatímco stojím, narovnám se, stáhnu k sobě lopatky a zastrčím břicho. Už jenom tenhle jednoduchý trik mi opticky ubere dobrých pět kilogramů.
 2. Nakročím jednou nohou lehce dopředu. Působím pak víc dynamicky a opticky mi to zeštíhlí boky.
 3. Když sedím, narovnám se a sednu si na kraj židle/pohovky. Říkám tomu sezení “na královnu” a vypadá to dost podobně jako na obrázku níže. Díky téhle změně se nemusím bát, jestli nemám moc velké břicho nebo jestli na fotce nebudu mít opticky větší stehna.
 1. Lehce vytáhnu bradu dopředu a dolů (stejně jako vás nutím na focení módního portrétu) a pousměji se. Zbytečně to nepřeháním, protože velký úsměv ze mě udělá Měsíc … v úplňku. A to se mi úplně nelíbí.
 2. Snažím se najít místo s měkkým světlem. To je takové světlo, které nevytváří ostré přechody mezi světly a stíny. Nejsnáz ho můžete najít třeba pod palmou nebo pod slunečníkem.
 1. Neschovávám se ve volném oblečení. Fotky jsou v tomhle dost nespravedlivé – volné oblečení budí dojem, že všechno pod látkou je vaše tělo, i když to je jen volný střih. Snadno takhle pak člověk může vypadat opticky o deset kilo těžší.
 2. Myslím na to, že se nefotím jen pro sebe, ale i pro lidi na kterých mi záleží. A těm je většinou dost jedno, jak na fotkách vypadám. Chtějí mít zvěčněnou vzpomínku na společně strávený čas.

Doufám, že tyhle tipy budou užitečné i pro vás a děkuji, že jste dočetla až do konce.

Zároveň bych vás ráda pozvala na focení módního portrétu. Připravila jsem výhodnější letní ceník, díky kterému můžeme domluvit focení venku na nějaké vaší oblíbené lokalitě, nebo v ateliéru. Budu ráda, když mi napíšete, abychom se mohly domluvit na termínu.

A měla bych na vás jednu poslední otázku – jak bych vám mohla pomoci ohledně focení? Co by vás zajímalo za téma? Nad čím přemýšlíte? Budu moc ráda, když mi odpovíte na tento newsletter.

Přeji krásné prázdniny,
Jarka

Jak se obléct na focení

Jak se vhodně obléct na focení, může být docela oříšek. Oblečení totiž může výsledné fotky úžasně dotvořit, nebo naopak způsobit, že nevyniknete tak, jak byste si přáli. Takže jak na to?

Než vám na tuto otázku odpovím, ráda bych zdůraznila jednu věc: abyste na fotkách vypadali dobře, určitě není nutné utratit deseti tisíce za oblečení a den před focením nervózně začít shánět stylistku, popřípadě vážně přemýšlet nad tím, jestli by focení nebylo lepší zrušit, protože nemáte co na sebe.

Ze zkušeností, kdy jsem za patnáct let, co se focení věnuji a nafotila jsem stovky klientek s různým typem postavy, barvou pleti, délkou vlasů a různého věku, osvědčily následující univerzální rady.

Jak se obléct na focení

Jak se obléct na focení?

 1. Sbatle si přiléhavé oblečení.
 2. Vsaďte na klasiku a nadčasovost.
 3. Vyhněte se potiskům a příliš výrazným vzorům.
 4. Sbalte toho raději víc.
 5. Nezapomeňte na doplňky.

Pojďme se nyní blíže podívat na jednotlivé body.

1. Sbalte přiléhavé oblečení

Ač by se mohlo zdát lákavé vzít si s sebou na focení volné oblečení, abyste skryli nějaké to kilo navíc, vyhněte se tomu. V reálném životě tato strategie může fungovat, ale na fotkách, které jsou statické a není na nich vidět pohyb látky, to bude vypadat, jako by celé oblečení bylo vyplněné vaším tělem. Což vás naopak opticky rozšíří.

Mnohem lepší službu si uděláte, když si pod upnuté oblečení vezmete dobře sedící stahovací prádlo, které vyhladí vaší siluetu. A já se dále postarám o to, abych vám na focení doporučila takové pózy, které budou dále zeštihlovat.

Oblečení na focení

2. Vsaďte na klasiku a nadčasovost

Osobně se pro vás při focení módního portrétu snažím vždy vytvořit takové fotky, které budete hrdě ukazovat ještě svým vnoučatům. Nebo ještě lépe se budou dědit i pro další generace jako fotky našich prababiček a pradědečků, které máme nalepené v tlustých fotoalbech a střežíme je jako oko v hlavě.

Z toho důvodu doporučuji na focení sbalit nadčasové oblečení, které tak snadno nevyjde z módy. K tomu jsou výborné různé košile, halenky a trička v neutrálních odstínech. Skvěle vypadají šaty – ať už pouzdrové nebo s áčkovou či kolovou sukní. Džíny nebo klasické kalhoty vypadají také výborně.

Každé pravidlo má výjimku a je tomu tak i v tomto případě. Pokud máte nějaké oblečení, ve kterém jste to prostě vy. ale není to zrovna klasický střih nebo barvy, rozhodně ho nenechávejte doma. Portréty mají ukázat vás, vaši povahu a co se vám líbí. A tomu by mělo být vše přizpůsobeno.

3. Vyhněte se potiskům a výrazným vzorům

Obecně na focení doporučuji sbalit si spiše jednobarevné oblečení nebo oblečení s jemným vzorem (proužky, puntíky, jemné květinové motivy). Je to z toho důvodu, že nechcete, aby s vámi oblečení na fotce soupeřilo o pozornost. Fotíme vaše portréty a tím pádem vy máte být tou hvězdou, ne výrazné tričko. Pokud bychom spolu fotili například módní kolekce, hrdinou by bylo oblečení, takže tam by byl výběr modelů jiný.

Jako v předchozím bodě i tady musím zdůraznit, že jestli výrazné vzory a barvy jsou neoddělitelnou součástí vašeho šatníku a utvářejí to, jak působíte na okolí, bez rozpaků je sbalte. Vždy je důležitější zachytit vaše reálné já.

Jak vypadat skvěle na fotkách

4. Sbalte toho raději víc

Na focení módního portrétu ke mně klientky většinou jezdí s plným kufrem oblečení. A k tomu ještě s pár kousky na ramínkách. Při telefonické konzultaci klientkám vždy zdůrazňuji, ať si toho sbalí raději víc, protože se může stát, že některé oblečení na fotkách nevynikne tak, jak jste si představovaly. A vždycky je lepší mít toho íc na výběr.

Tím, že si sbalíte víc různých modelů zajístíte i to, že výsledné fotky budou víc rozmanité.

5. Nezapomeňte na doplňky

Sbalte náušnice, náramky, náhrdelníky. Nezapomeňte ani na hodinky, šátky, opasky a prstýnky. Všechno nádherně dotvoří model, ve kterém se plánujete fotit. Budete působit sofistikovaně a bude vidět, že před focením proběhla pečlivá příprava. Ať už při tom, co jste si balili, nebo pak při samotném focení, kdy jsme spolu vybrali doplňky, které budou vypadat nejlépe.

Doplňky také nezaberou moc místa, takže se můžete odvázat a vzít na focení celou šperkovnici. A klidně provětrat i víc extravagantní kousky, které běžně nemáte tolik příležitostí nosit.

Jak se obléct na focení - proměna

Už víte, jak se obléct na focení?

Doufám, že po přečtení článku máte jasněji ohledně toho, jak se obléct na focení. Jak jsem již zmínila, pokud se rozhodnete přijít na focení ke mně, oblečení spolu naplánujeme již při konzultaci. A během focení vám pomůžu s výběrem jednotlivých modelů, abyste měli jistotu, že na fotkách budete vypadat úžasně.

Pokud byste chtěli focení módního portrétu zažít na vlastní kůži a vyzkoušet si, jaké to je mít fotky, na kterých budete vypadat jako celebrita z módního časopisu, napište mi a domluvíme si všechny podrobnosti.

Focení v přírodě s Veronikou

Focení v přírodě mají své nezaměnitelné kouzlo, protože když vyberete vhodnou lokalitu, můžete pomocí fotek vyprávět úplně jiné příběhy než v ateliéru.

S Veronikou jsme se na místě sešly už v šest hodin ráno, aby se nám povedlo fotit v měkkém světle, jaké je po východu slunce. Na místě, které je normálně plné cyklistů, lidí venčících pejsky a rodičů s kočárky, ještě nikdo nebyl. A celkově bylo příjemné ticho, které takhle po ránu bývá, protože většina lidí je ještě zachumlaná v peřinách.

focení v přírodě Praha

Den před focením jsem došila plášť, který má Veronika na většině fotek oblečený. A musím říct, že jsem byla ráda, že jsem to stihla, protože fotkám dodává krásnou éterickou atmosféru. K tomu jsme přidaly tiáru, kterou jsem také již dříve vyrobila, a jezerní paní byla na světe. Fotily jsme navíc den po letním slunovratu, takže magie prostě visela ve vzduchu :)

focení u řeky s magickou atmosférou

Veronika byla úžasná a nezalekla se toho, že má stát v tekoucí vodě. Dokonce sama nabídla, že můžeme fotit i dále od břehu nebo že by bylo hezké, kdyby vylezla na navršené kameny, aby lépe vynikl plášť a vytvořil dramatickou siluetu.

Při focení jsem Veronice dávala různé rady a tipy, jak pózovat, aby fotky vypadaly přirozeně. Pokud o focení u mně také uvažujete a bojíte se, že nevíte, co byste před foťákem dělali, buďte v klidu. Ukázat vám různé pózy a vymyslet, jak vám to bude nejvíc slušet, je moje práce. Ne vaše. Na vás je se uvolnit a focení si užít, protože když hodíte obavy za hlavu, je to jedinečný zážitek.

letní focení v přírodě

Na závěr jsme ještě nafotily několik portrétů zblízka, abychom měly fotky co nejrozmanitější. A v době, kdy se lidé teprve začínali probouzet, my už měly hotovo a mohly jsme vyrazit do pekařství pro čerstvě upečené croissanty k snídani.

fantasy focení Praha

Video, jak probíhalo focení v přírodě

Chtěli byste vidět víc do podrobna, jak celé focení probíhalo? Podívejte se na toto video.

Chcete si to také vyzkoušet?

Zažili byste rádi focení v přírodě na vlastní kůži? Napište mi a domluvíme si všechny podrobnosti!

Pár fotek z dovolené

K létu neodmyslitelně patří dovolená a u nás tomu nemůže být jinak. Zrovna jsme se vrátili z týdenního pobytu v Alpách a co vám budu povídat, neměla bych nejmenší problém zůstat tam ještě alespoň týden. S manželem a synem do Rakouska pravidelně jezdíme už několik let. Pokaždé náhodně zkusíme nějaké nové místo s maximálně pětihodinovým dojezdem z Prahy a zatím jsme ještě ani jednou nebyli zklamaní.

Letos jsme měli obzvlášť štěstí, protože doslova za rohem (na většinu výletů jsme ani nemuseli vytáhnout auto) se nacházelo tolik nádhery! Kdybychom byli sami bez čtyřletého syna, asi bychom toho stihli nachodit víc. Ale zase takhle jsme si mohli i osmi kilometrové procházky vychutnat a mít z nich zábavu na celý den.

1. výlet – jezero na vrcholku hor

2. výlet – nejvyšší evropské vodopády

3. výlet – tajné údolí s vodopády

4. výlet – do mokřadů a zase zpátky

Jak vypadat dobře na fotkách

Katka je moje vracející se zákaznice a vždycky, když se na focení vidíme, přijde mi, jako bych se viděla s kamarádkou a nad kávou jsme probíraly, co nového se nám přihodilo v životě. A protože snad na každé fotce, kterou jsem pro ni teď naposledy fotila, vypadá úžasně, řekla jsem si, že by to mohla být skvělá příležitost dát vám pár tipů, jak vypadat dobře na fotkách.

Při focení módního portrétu vždy klientkám dávám přesné tipy, jak se tvářit a pózovat tak, aby jim to co nejvíc slušelo. Ale je mi jasné, že se fotíte mnohem častěji, než jen u mně v ateliéru, takže by pár léty osvědčených rad mohlo být k užitku. Pojďme se na ně podívat.

Jak vypadat dobře na fotkách

 1. Pořádně se narovnejte. Stáhněte lopatky k sobě, vytáhněte krk a lehce zatáhněte břicho. Lidské tělo vypadá na fotkách nejlépe, když je trochu napnuté, takže zapomeňte na shrbená záda a kulatá ramena.
 2. Všimli jste si v minulém bodě, že jsem napsala “LEHCE zatáhněte břicho”? Je to z toho důvodu, abyste nezapomněli dýchat a v obličeji se vám neusídlil strnulý výraz. Uvolněný výraz totiž vypadá vždycky mnohem lépe a je to to, čeho si ostatní všimnou spíš, než perfektně plochého břicha.
 3. Volné oblečení na fotkách rozšiřuje. Možná si myslíte, že se v rozevlátých šatech a halenkách trochu schováte a budete na fotce vypadat líp. Opak je ale bohužel pravdou. Na fotce, která je statická, nejde moc poznat, jak kolem vás šaty zlehka poletují a naopak to působí, že všechna látka je vyplněná vaším tělem a tudíž můžete působit silněji. Před focením tedy doporučuji halenky zasoukat a šaty zkrotit páskem. Nebo aspoň dát ruku v bok (což vypadá mimochodem dobře s jakýmkoli oblečením), ať prozradíte, kde máte linii pasu.
 4. A to nejdůležitější na závěr – usmějte se! Fotila jsem stovky lidí a ještě se mi nestalo, že by někomu úsměv neslušel.

Takhle jednoduché to je. Máte nějaké další tipy, které se vám osvědčily, abyste na fotkách vypadali co nejlépe? Budu moc ráda, když mi je napíšete do komentářů.

Focení Praha

Jak vypadat dobře na fotkách

Fotografka Praha

Jak probíhá focení kouzelného portrétu

Jak už jste si nejspíš všimli, začala jsem nabízet nový druh focení – tzv. kouzelný portrét. Od toho módního, který jste tu mohli vídat několik let, se kouzelný portrét liší v několika zásadních věcech:

 • Je focený převážně v exteriéru. Oproti tomu módní portrét je ateliérová záležitost.
 • Součástí focení je ještě podrobnější konzultace ohledně stylingu a často také zajištění šatů nebo celého kostýmu.
 • Kouzelný portrét je více emotivní a příběhový. Kdežto v módním portrétu se snažím vyzdvihnout hlavně to, že můžete vypadat jak celebrita z módního časopisu. Při tomto focení jde o to, že můžete vypadat i jako víla, čarodějka nebo třeba bojovnice. Fantazii se meze nekladou.
 • Během focení kouzelného portrétu většinou nestřídáme oblečení (nebo minimálně), během focení módního portrétu stihneme cca pět různých modelů.

Jak probíhá focení

Jak probíhá focení?

Teď vás jistě zajímá, jak probíhá focení. Je to vcelku jednoduché. Napíšete mi, že máte o focení zájem a já se Vám co nejdřív ozvu, abychom se přesně domluvili, jak by měly fotky vypadat. Pro focení je třeba o něco delší konzultace, takže se spolu domluvíme po telefonu nebo přes videohovor a vymyslíme koncept přesně podle Vašich představ.

Po konzultaci Vám pošlu moodboard – elektronickou nástěnku s několika obrázky, které tématicky sedí k domluvenému konceptu. Po Vašem schválení spolu pak začneme plánovat, v čem se budete fotit. Máte doma krásné večerní šaty, na něž ve skříni jen smutně sedá prach? Originální šperky, které volají o to, abychom je do fotky zakomponovali? Vše se může hodit. Nemáte naopak nic? To rozhodně není problém, vše Vám ráda pomohu zajistit.

V den focení se přesuneme na předem domluvené místo. Nejčastěji fotím okolo Radotína nebo v různých parcích více v centru Prahy. Záleží vždy na tom, jaké prostředí se nejvíc hodí k tomu, jaké fotky budeme tvořit. Na focení není až tak nutná vizážistka, ale pokud chcete, aby Vás někdo profesionálně nalíčil, velmi ráda zamluvím i její služby.

Focení samotné zabere přibližně hodinu a půl. Během focení ode mně budete dostávat přesné instrukce, co dělat a jak se tvářit. Takže se nemusíte obávat toho, že byste nevěděli, co před foťákem dělat. Od toho jsem tu opět já, abych Vám se vším poradila.

Pohádkové focení Praha

Jak to bude po focení?

Po focení Vám do druhého dbe pošlu předvýběr fotek, o nichž jsem přesvědčená, že Vám to na nich sluší a jsou v pořádku i po fotografické stránce. Tzn., že pózy jsou elegantní a světlo nejlepší možné, aby podtrhlo Vaše přednosti. Na Vás pak bude, abyste si vybrali, jaké fotky budete chtít finálně vyretušovat, a jestli budete mít zájem o tisk. Tento formát focení se skvěle hodí pro tisk obrazů a plakátů.

Pro koho je focení vhodné?

Krátká odpověď: pro každého :) Je to jedinečný zážitek, ze kterého si odnesete fotky, které byste si normálně nevyfotili. Můžete se nechat nafotit jen tak pro radost. S vaším partnerem nebo dítětem. A nebo focení můžete využít k pracovním účelům. Hodí se skvěle, jestliže potřebujete obal na knížku nebo CD, chcete zachytit šperky nebo oblečení, které vyrábíte, atd. Nebo ho někomu můžete věnovat jako speciální dárek, na nějž bude moct vzpomínat celý život.

Fotografka Praha

Video

Chcete si udělat přesnou představu, jak to na focení probíhá? Podívejte se na backstage video, které jsem pořídila při focení s úžasnou Sylvií, kterou můžete vidět na doprovodných fotkách.

Chtěli byste focení kouzelného portrétu zažít na vlastní kůži?

Neváhejte a napište mi, abychom se mohli domluvit na konzultaci. Venku je léto v plném proudu a to je ideální doba na focení.

Fantasy focení Praha

Elegantní business focení s Mirkou

Toto elegantní business focení bylo zase jedno z těch za odměnu, kdy přijde velice milá klientka. Tu hodinu, kdy líčí vizážistka, propovídáte, jako byste se znaly několik let, a během focení se klientka tak úžasně uvolní, že ji začnete podezřívat, že navzdory jejím obavám, jak je nefotigenická, přišla profesionální modelka :)

Zhruba nějak tak to probíhalo s Mirkou. Před půl rokem jsem už fotila její sestru Lucku a fotky měly takový úspěch, že ke mně zavítala i Mirka. Takovéhle důvěry si vždycky moc vážím! Mirka chtěla nejdřív nafotit velice formální business fotky v košili a černém kostýmku. Vzhledem k tomu, jak příjemná atmosféra hned od začátku focení panovala, jsme měly hlavní zadání hotové za nějakých pět deset minut. Takže nám pak zbývala víc než hodina, kdy jsme se mohly vyřádit s oblečením a líčením trochu víc, než formální business fotky dovolují.

Mirka měla skvělý vkus na oblečení, takže téměř každý model, který s sebou přinesla do ateliéru, vypadal na fotkách skvěle. Jako tradičně jsme začaly světlejším oblečením a jemnějším líčením. Pro první část focení jsem pro Mirku vybrala šedivý světřík s výstřihem do V a zajímavým šperkem. A pak jsme využily bílou košili, kterou s sebou Mirka měla na business focení.

Kdo už pár článků na blogu četl, ví, že jsem zastáncem toho, že každá žena si zaslouží elegantní fotku v červených šatech a ideálně i s červenou rtěnkou. A Mirka nemohla být výjimkou. Na focení si přinešla nádherné pouzdrové šaty a přijde mi, že díky nim a červené rtěnce Mirce naprosto úžasně vynikly její nádherně zelené oči. Na závěr jsme nechaly dva černé modely – úžasné košilové šaty, které vypadaly, jako by je Mirka přinesla přímo z mola nějaké módní přehlídky. A focení jsme zakončily jejím oblíbeným modelem, ve kterém se dle jejích slov cítila nejvcí sama sebou – kožených kalhotech a ležérním černém tričku.

Máte také zájem o elegantní business focení? Budu moc ráda, když mi napíšete a domluvíme všechny podrobnosti!

Focení portrétů, Praha

Elegantní business focení, Praha

Jak být fotogenická

Portrétní fotografka Praha

Focení šatů Simony Toškové

Tohoto focení šatů jsem se nemohla dočkat, protože do modelů, které navrhuje a šije Simona Tošková, jsem se zamilovala v podstatě hned, jak jsem je uviděla. Podle mě jsou ztělesněním ženskosti a elegance v oblékání, a proto jsem se nemohla dočkat, až je budu fotit.

Simona má ateliér v jedné starší budově na Starém Městě. Původně jsem si myslela, že šaty nafotíme v nějakém hezkém parku, ale když jsem viděla okolí ateliéru, bylo mi jasné, že šaty musíme nafotit tam. Kromě toho, že místo skvěle vypadalo, se mi líbila i představa toho, že šaty fotíme v místě, kde vznikají, což podle mě fotkám dává větší hloubku.

Jako první na focení šatů jsem chtěla využít velký, prosvětlený sál s vysokými okny a parketami. Z něj můžete vidět fotku u okna (níže), ale nakonec se ukázalo, že prostor není dostatečně členitý na to, abychom tam zajímavým způsobem vyfotily všechny tři šaty, které jsme fotit plánovaly. Hned při první návštěvě ateliéru mě zaujala terasa vedoucí do vnitrobloku. U ní jsem si byla jistá, že poskytne skvělou kulisu pro focení, ale chtěla jsem mít ještě jedno místo v záloze (sál), kdyby nevyšlo počasí a pršelo.

Focení šatů pro módní návrhářku

Terasa ve mně evokovala, že jsem někde na luxusní dovolené v Římě, kam jsem si sbalila své oblíbené šaty, abych vypadala svěle při každé příležitosti. Tuhle náladu jsme se pak snažily přenést i do fotek. A při hledání zajímavých úhlů na focení spolu s omezením, abych vždy našla vhodné světlo, které bude slušet modelce i oblečení, jsme využily snad každý metr terasy.

Protože šaty mají trochu retro nádech, vizážistka Mirka toho využila i při líčení a česání. Alespoň na jedné fotce nesměla chybět červená rtěnka a alespoň jednou se musel objevit i drdol.

Video, jak focení probíhalo

Pokud by vás víc do podrobna zajímalo, jak focení probíhalo, budu ráda, když se podíváte na backstage video, které jsem při focení natočila.

Tým podílející se na focení šatů

V neposlední řadě bych moc chtěla poděkovat celému týmu, který se focení účasnil a bez nějž by fotky nemohly vzniknout:

Modelka: Lenka Nevímová
Šaty: Simona Tošková
MUA: Miroslava Krejčí

A teď by mě zajímalo – jaké šaty se vím líbí nejvíc? Já osobně bych asi sáhla po těch s puntíky, ale je to těžká volba muset se rozhodnout jen pro jedny.

Focení módní kolekce Praha

Jak vypadají šedivé vlasy na fotkách?

Jak vypadají šedivé vlasy na fotkách? Přesně s takovou otázkou přišla na focení módního portrétu Karolína. A za sebe mohu zodpovědně prohlásit, že vypadají božsky! Karolína, podobně jako mnozí z nás, přes covidové lockdowny nemohla chodit ke kadeřnici, aby jí barvila vlasy. A díky tomu zjistila, že se jí šedivé vlasy vlastně líbí. Od svého okolí ale na rozhodnutí přestat se barvit nedostávala příliš pozitivních reakcí. A proto se rozhodla přijít ke mně do ateliéru a zjistit, jak vlasy vypadají na fotkách.

Karolína chtěla vypadat co nejvíc přirozeně. Proto ji vizážistka Jana Petrová nalíčila jen velice jemně. Pokud půjdete na focení a budete se nechávat líčit, počítejte s tím, že fotomake-up musí být o dost výraznější, aby byl na fotce vidět. Takže to, co by na vás při běžném nošení bylo třeba už moc, na fotce bude vypadat, jako byste na sobě skoro žádné líčení neměla.

Jako tradičně jsme při focení prostřídaly několik různých modelů. A mě vždycky moc baví sledovat, jak se spolu s oblečením, různou úpravou vlasů a různým svícením klientky proměňují. Jaký vzhled je váš nejoblíbenější? A co myslíte – jak vypadají šedivé vlasy na fotkách?

Chtěli byste podobné fotky? Budu moc ráda, když mi napíšete a domluvíme se na focení.

Jak vypadají šedivé vlasy na fotkách?

Mám si barvit vlasy na focení?

Nová publikace v časopise

Mám velikou radost, že naše fantasy fotky inspirované seriálem Kolo času se objevily v časopise Spellbound. Moc děkuji za publikaci a modelce Lence za skvělou spoupráci!

Romantické focení na Petříně

Toto romantické focení probíhalo na mém oblíbeném místě na Petříně. S Martinou jsme fotily v neděli hned na začátku otevírací doby, abychom se vyhnuly návalu turistů. A celá zahrada byla díky tomu jen pro nás. Byl krásný skoro už letní den, ze všech koutů se ozývalo švitoření ptáků, stromy a keře kvetly v záplavě těch nejúžasnějších barev a tvarů. Připadala jsem si jako v pohádce.

Focení na Petříně

Focení bylo magické i tím, jakým štěstím se mi povedlo sehnat oblečení na focení. Už jsem tu párkrát zmiňovala, že v second handech se dají sehnat skutečné poklady. Tentokrát se mi povedlo ulovit dlouhý župan z jemné, světle modré látky. Stačilo jen pár úprav – hlavně zúžení límce, aby šaty získaly modernější vzhled, sešití sukně a přidání pásku, a krásný, éterický model byl na světě.

Romantické focení Praha

Ranní světlo, rozkvetlé stromy a romantické oblečení … vše k sobě nádherně ladilo a mě bylo hned od začátku jasné, že tohle focení bude prostě skvělé. Markéta do celého focení vnesla úžasnou lehkost a jemnost. A když se vše zkombinovalo s protisvětlem, které samo o sobě vytváří magickou atmosféru, vznikly fotky, které ve mně evokují atmosféru dlouhých letních nocí, kdy jdete spát a ono se teprve pomalu, lenivě stmívá. Otevřeným oknem se vám do ložnice nesou zvuky usínající přírody, vzduch už je chladnější než během dne a vám se pomalu do myšlenek začíná vkrádat spánek, který se prolíná se vzpomínkami na dobrodružství, jež jste zažili v předchozích dnech.

Jak fotky působí na vás?

Fotografka Praha

Video o focení

Podívejte se také na video, ve kterém popisuji podrobněji, jak celé tohle romantické focení probíhalo. Můžete se v něm podívat přímo na backstage záběry, abyste viděli, jak jsem jednotlivé fotky komponovala, jaké jsem volila lokality a jak Martina skvěle pózovala.

Máte zájem o podobné fotky? Napište mi a domluvíme všechny podrobnosti od místa focení, přes datum až po samotnou produkci.

Focení s vizážistkou Praha

 

Focení šatů pro Barunkulus + publikace v magazínu

Toto focení šatů pro značku Barunkulus bylo prostě za odměnu. Sešel se tým moc milých lidí, přišlo mi, že jsme všechny byly naladěné na stejné vlně. Bylo krásné počasí a focení probíhalo v nádherné lokalitě, která pro mě přímo hýřila inspirací.

Fotily jsme šaty značky Barunkulus, za kterou stojí úžasná návrhářka Barbora Miková. Její šaty jsou éterické, velice jemné s jemným nádech do fantasy nebo historie. Z toho důvodu jsem se rozhodla nafotit trochu zasněné, éterické fotky. Je to styl, který je mi hodně blízký, a šaty si o podobné ztvárnění přímo říkaly.

Focení šatů Praha

Modelka Veronika Chadtová navíc pózami i výrazy přesně vystihla atmosféru, jíž jsem se snažila dosáhnout. Jak můžete vidět na fotkách níže, jedny šaty měly krásné splývavé rukávy. Barbora na látky maluje a každý kousek je tím pádem originál. Na fotkách níže jsem proto zachytila takovou pózu, aby právě rukávy co nejlépe vynikly.

Módní focení Praha

Dalším prvkem, který jsem chtěla zdůraznit, byla nádherně bohatá sukně. Tu můžete vidět na fotkách níže. Aby bylo vidět, jak úžasně vypadá, sukni jsme pečlivě rozložily kolem Veroniky a pak ji na každou fotku ještě nadhazovaly, abychom dosáhly dramatického výsledku. U tohoto typu fotek se musí fotit na víc pokusů, aby vše sedlo tak, jak má. Ale když se to pak povede, fotky vypadají úžasně.

Focení módní kolekce

Na místě, kde focení šatů probíhalo, se nachází malé jezírko. Barbora navrhla, že by bylo super jedny šaty nafotit v něm. A Veronika souhlasila, že do jezírka kvůli fotkám vleze. Asi vám bude jasné, že pobyt v jezírku plném bahna a leknínů nebyl dvakrát příjemný. Ale Veronika se s tím poprala úžasně a kromě balancování na kameni zvládla ještě úžasně pózovat. Prostě úžasný tým! A focení by nebylo kompletní bez krásného líčení, za nějž moc děkuji Janě Petrové.

Máte zájem o podobné focení? Napište mi a domluvíme všechny podrobnosti.

Focení šatů éterické, romantické

Jak už jsem zmínila v titulku článku, fotky se dostaly i do módního časopisu BLVD. Jedna z nich se dokonce dostala na titulní stránku vydání, z čehož mám obrovskou radost!

Focení por časopis

 

Focení inspirované seriálem Kolo času

Příprava kostýmu

Už dlouho se mi nestalo, že bych si tak moc oblíbila nějaký seriál jako právě Kolo času, které mělo premiéru na Amazon Prime někdy na konci února. Vzhledem k tomu, že jsem poslední dobou víc ponořená do tvorby rekvizit a obecně fantasy focení (ať už pro mě, nebo pro vás – klientky), bylo mi jasné, že se musím pokusit svojí verzi hlavní hrdinky seriálu ztvárnit.

Začalo to tím, že jsem několik dlouhých večerů hledala v Burdách a po internetu střih, který by se nechal použít na kabát. Nic neodpovídalo přesné představě, kterou jsem měla v hlavě, takže jsem nakonec koupila střih na Etsy, který jakž takž seděl, a upravila jsem si ho tak, jak jsem chtěla, aby kabát vypadal.

Výběr látek šel kupodivu hladce. Jindy procházím eshopy s látkami dlouhé hodiny a pak stejně musím do kamenného obchodu, abych si látku mohla osahat, vidět přesný odstín, jak je těžká a splývavá, ale teď jsem na první pokus něco objednala. Pak čekala dlouhý týden, než látky dorazí. A nakonec byla velice nadšená, že jednou přišlo přesně to, co jsem si myslela, že objednávám!

Zádrhel přišel až ve chvíli, kdy jsem do kabátu začala všívat podšívku. Byla moc velká a mě nenapadlo nic lepšího, než ji trochu zkrátit a doufat, že to dopadne nějak alespoň trochu rozumně dobře. Samozřejmě nedopadlo, zvlnil se celý spodní lem. A to takovým způsobem, že ani mnoho hodin následné postprodukce v Photoshopu by to nezachránilo, takže jsem si kabát ušila ještě jednou. (Evidentě nevím, co dělat s tou “hromadou” volného času, který mi zbývá mezi prací, péčí o domácnost a o malé dítě :D)

Poté, co byl kabát, hlavní součást kostýmu, hotový, byly na řadě další části. Hned od začátku jsem se rozhodla, že nebudu vyrábět nárameníky, které nosí Moraine v seriálu. A to ze dvou prostých důvodů: Tím prvním bylo to, že neumím pracovat s kůží. A tím druhým pak to, že bych si asi vnitřně neospravedlnila plýtvat kůží na něco, co se použije jen na fotkách a pak mi to jen bude sedět doma ve skříni a chytat prach.

Tam, kde bydlím, se nachází magický second hand, který má na věšácích vždycky poschovávané přesně to, co potřebuji. Pokaždé tam jdu s malou dušičkou, protože nevím, jestli jsem už jeho magii nevyčerpala, a vždycky odcházím nadšená a s pocitem úlevy. Stejně tomu bylo i tentokrát, protože jsem ke kostýmu našla perfektní tmavě modré kalhoty s vysokým sedem. Světle modré košili stačilo jen vypárat flitry, které měla našité kolem krku, a povedlo se mi i ulovit několik kožených pásků, ze kterých jsem plánovala vyrobit opasek, který nosí Moraine v seriálu.

Jak už jsem zmínila, o práci s kůží vím zhruba tak … vůbec nic. Takže celý proces výroby opasku se soustředil hlavně na to, aby opasek vypadal dobře na fotce. Velice mě bavilo ho vyrábět, ale věřím, že kdyby mě při tom pozoroval někdo zkušenější, trpěl by.

Kostým byl hotový. Čas začít plánovat focení.

Focení

Kde budeme fotit, jsem věděla hned. V Jinonicích na zřícenině Cibulce. Když jsem ještě v Jinonicích bydlela, kolem zříceniny jsem skoro denně chodila na vycházky s kočárkem a slibovala si, že jednou tam musím zrealizovat nějaké focení. Jakožto pro velice sváteční řidičku pro mě bylo velkým plusem i to, že jsem jen sedla na městskou a nemusela se komplikovaně dostávat někam za Prahu.

Na toto fantasy focení jsem se domluvila s modelkou Lenkou Nevímovou. Má úžasně dlouhé, hnědé vlasy, které mi k charakteru, jež jsem se snažila vytvořit, skvěle sedly. A byla výrazově nadaná a dokázala se do příběhu focení vžít, což si myslím, že je i vidět na výsledných fotkách.

Dny před i po focení svítilo sluníčko, což mám normálně moc ráda, ale na atmosferické fantasy focení se mi to zrovna vůbec nehodilo. Naštěstí s námi ale příroda spolupracovala, protože dopoledne v den focení, se zatáhlo. A jen pár minut poté, co jsme dofotily, se mraky zase rozehnaly.

Postprodukce

Fantasy fotky podle mně snesou víc úprav ve Photoshopu než většina jiných žánrů. Takže jsem se do toho opřela s plnou parádou :)

Všechny fotky jsem poměrně silně natónovala do modra, abych lépe zprostředkovala tíživou, pochmurnou atmosféru. Přidala jsem déšť, abych atmosféru ještě více zdůraznila. A protože jsem se při focení neodvážila vzít dýmovnici do městského parku, na první fotce jsem přidala i kouř.

Chcete to zažít taky?

Na kreativních a fantasy foceních je skvělé to, jak už samotné focení je úplně jiný zážitek než to, co běžně zažíváme. Alespoň na chvíli se můžeme přenést do světů, kde magie existuje, kde v lesích žijí elfové a kde je třeba i možné létat.

Máte v sobě nějaký příběh nebo náladu, kterou byste si přáli mít na fotkách? Napište mi a domluvíme se na fantasy focení. Velice ráda vám pomůžu s realizací kostýmu, výběrem lokality a samozřejmě i samotným focením.

Video

A komu se nechce číst celý obsáhlý text výše, vždycky může mrknout na následující video.

 

 

Jarní focení v rozkvetlých stromech

Ještě než se nám jaro úplně přehoupne do léta, ráda bych se s vámi podělila o jarní focení, které jsem realizovala před několika týdny s moc šikovnou Natálií.

Už si ani nepamatuji, kolik to je let, co jsem si pravidelně na konci zimy slibovala, že jaro využiju k tomu, abych nafotila co nejvíc fotek v rozkvetlých stromech. Miluju, jak se po zimě příroda nadechne a rozehraje venku tak neuvěřitelné představení, že se nestíhám divit. Každý rok mi do mých plánů něco vlezlo, ale ne letos! Tentokrát jsem byla připravená!

Dopředu jsem si vytipovala lokality, kde budou kvést stromy. Konzultovala nejrůznější zahradnické rozpisy a kalendáře, abych náhodou to několikatýdenní okýnko neprošvihla. Věděla jsem, jaký budu chtít styling. A když pak konečně přišla TA doba, stačilo už se jen domluvit s někým, kdo měl o takové focení zájem.

jarní focení praha

Aby fotky vypadaly co možná nejkrásněji, nesmělo chybět líčení. Tentokrát se o krášlení postarala moc šikovná Jana Petrová. Naším cílem bylo vytvořit jen velice přirozené líčení, které Natálii sjednotí barvu pleti a prozáří jí pohled. Výraznější líčení se mi do romantického prostředí rozkvetlých stromů příliš nehodilo. A když už jsme pracovaly na vytvoření jemné, romantické atmosféry, nesměly chybět vlny ve vlasech.

fotografka praha

Na focení jsme vystřídaly dva různé modely, ale záměrně jsme se držely bílé barevné palety. Pokud bychom vybraly oblečení ve výraznějších barvách, myslím, že fotky už by nepůsobily tak čistě a harmonicky. Díky květům se toho na fotce děje už tak hodně a nechtěla jsem, aby oblečení odvádělo pozornost od Natálie.

Vystřídaly jsme dvě různá místa, abychom dosáhly co nejvíc rozmanitých výsledků. Na focení se vždycky snažím vytvořit co nejvíc různých variant, aby pak klientka měla z čeho vybírat. Proto jsme nejdřív fotily u růžových květů (Jsou to sakury? Zkušenější mě kdyžtak prosím opravte.) a pak se přesunuly k bíle kvetoucím třešním (?).

focení v rozkvetlých stromech praha

To největší kvetení už máme za sebou. Ale postupně nám začínají nakvétat louky a lesy jsou nádherné v kteroukoli roční dobu. Takže pokud máte zájem o podobné focení, neváhejte a napište mi, abychom mohli domluvit všechny podrobnosti.

Scroll to top