Blog

Dárkový poukaz na focení

Vybíráte vánoční dárek? Co takhle věnovat dárkový poukaz na focení módního portrétu? Focení udělá radost komukoli, kdo například:

 • potřebuje fotky pro svou prezentaci do práce,
 • kdo chce mít památku na to, jak v daném věku vypadal skvěle,
 • kdo si možná se vzhledem trochu nevěří a chce zjistit, jak úžasně na fotkách může vypadat, když se focení ujmou odborníci,
 • kdo se chce nechat trochu rozmazlovat a užít si odpočinkový den, na jehož konci dostane nádherné fotky,
 • kdo chce mít památku na celý život ať už sám, nebo se svou rodinou.

Víte o někom, komu by fotky udělaly radost?

dárkový poukaz na focení

Poukaz vám můžu zaslat buď elektronicky, nebo poštou v krásném dárkovém balení, aby už samotný dárkový poukaz vypadal pod stromečkem nádherně.

Je jen na vás, jaké služby a kolik fotografií budete chtít do poukazu zahrnout. Poukaz na focení Vám také moc ráda připravím s věnováním, aby byl dárek osobní a udělal co největší radost.

A takhle nějak pak můžou vypadat finální fotky, které při focení vzniknou.

Napište mi a objednejte si dárkový poukaz na focení ještě dnes. Doručení do Vánoc stále pohodlně stíháme.

Portrétní focení s Lenkou

proměna při focení

Dnes bych vás ráda vzala na portrétní focení s Lenkou. Že si spolu focení užijeme, mi bylo jasné už od prvních milých emailů, když jsme vše začaly domlouvat. A když Lenka na focení přinesla občerstvení jak z profesionální kuchyně, byla jsem za svou práci a úžasné klientky vděčná ještě víc, než kdykoli jindy.

portrétní focení

Jako tradičně jsme focení začaly jemným líčením a světlými modely. Nejdřív jsem pro Lenku vybrala lněnou košili, která působí víc formálně, abychom nafotily business fotky, které může použít při své prezentaci v práci.

U světlých modelů jsme ještě chvíli zůstaly. Lenka si vzala bílé tílko a nádherné náušnice s růžičkami. Já přidala větrák a nafotily jsme fotky s romantickým, skoro až éterickým nádechem.

portrétní focení praha

Mám ráda, když na focení stihneme co nejvíc různorodých vzhledů. Nemyslím si, že je třeba fotit stále to stejné. Díky různorodosti je po focení z čeho vybírat a nestane se, že by se klientka na sobě v nějakém modelu nebo líčení nelíbila.

Proto jsem pak vizážistku Martinu poprosila, aby Lence navlnila vlasy. Pro Lenku jsem vybrala nádherné vzdušné šaty, které si přinesla na focení, a vytvořily jsme spolu taneční fotky.

Pak už byl čas na trochu výraznější líčení. Martina Lence zvýraznila rty červenou rtěnkou a přešly jsme i k výraznějšímu oblečení. Nejdřív jsme fotily s černo-bílými pruhovanými šaty a pak zákonitě muselo dojít na focení v něčem červeném. Už dlouho tu razím heslo, že každá žena si zaslouží bezchybnou fotku v červených šatech a Lenka nebyla žádnou výjimkou!

focení v červených šatech

Nemohly jsme vynechat ani focení v úžasné puntíkaté sukni, kterou už teď vím, že si taky budu muset pořídit do šatníku.

A na závěr focení se k nám na chviličku přidala i Lenky dcera s vnučkou, abychom nafotily společnou fotku. To byla jen hodně velká rychlovka, ale doufám, že se spolu ještě někdy uvidíme právě na společném více generačním focení, aby mohlo podobných fotek vzniknout víc a měly jsme čas je dovést k dokonalosti.

portrétní focení pro obyčejné ženy

Pokud byste o portrétní focení v podobném stylu měli také zájem, budu moc ráda, když mi napíšete a domluvíme všechny podrobnosti.

Jak se nebát focení

Situací, kdy se fotíme neustále přibývá. Ať už v běžném životě, kdy si naši příbuzní nebo kamarádi dokumentují čím dál více aktivit, které společně trávíme. Nebo v profesní sféře, kdy si stále více firem i podnikatelů uvědomuje, že zákazníci chtějí za značkou, pro kterou pracují, vidět skutečné tváře.

Trend je jasný a focení se jen tak nezbavíme. Jak to tedy udělat, aby focení nebylo stresující událostí, ktrerá se prostě musí přetrpět? Jak se sobě začít na fotkách líbit a přestat mít nerealistická očekávání, jak je možné na fotkách vypadat? Jak se prostě nebát focení?

 1. Srovnávejte srovnatelné.
  Je jasné, že když budete srovnávat rychlé momentky vás samotných třeba po dlouhé turistice v přírodě s pečlivě naplánovanými fotkami celebrit, nikdy nebudete vypadat jako ony.

  Za podobnou fotkou celebrity většinou stojí týmy odborníků, kteří dané osobě vyberou oblečení, které jde nejlépe k jejich typu postavy. Líčení sjednotí pleť, rozzáří a zvýrazní rysy obličeje, které jsou na nich nejkrásnější. Fotograf zvolí světlo, které omlazuje, vytváří atmosféru, která se k focení nejlépe hodí, a doporučí pózy v souladu s typem postavy, kterou daná celebrita má. Fotek se pak nafotí několik stovek, z nich se vybere ta nejlepší a ta ještě projde detailní retuší, kde se i ty nejjemnější nedostatky prostě odstraní.

  Je jasné, že když pak svojí momentku z výletu, kde celou dobu foukal vítr a trochu mžilo, a někdo vás vyfotil zrovna, když jste otevřela pusu, abyste něco řekla, o tom, že jste se nenarovnala, radši ani nemluvě, vidíte, jste z výsledku přinejlepším rozpačitá. V horším případě se zařeknete, že už se nikdy před foťák nepostavíte.

  Jak se dostat z tohohle začarovaného kruhu? Řešení jsou dvě. Buď můžete najít fotky celebrit, které se vám zdají tak nedostižně krásné, v situacích podobných té vaší. Bude to asi chtít trochu pátrání, ale paparazzi většinou nějakou “lahůdku” zachytit zvládnou.

  A nebo na to můžete jít z té druhé strany a vyzkoušet, jaký fotografický potenciál ve vás dříme. Máte sbírku fotek, které doufáte, že svět nikdy nespatří. Tak co takhle vyzkoušet si pořídit fotky, které naopak budete chtít ukazovat úplně každému? Třeba právě se mnou při focení módního portrétu :)
 2. Myslete na to, že fotka je zmrazený moment v čase.
  Schválně si zkuste pustit nějaký film nebo seriál a náhodně ho pauznout. Podívejte se, jak divné výrazy a pózy herci mají. Přesně takhle fungují i momentky. Fotograf zmrazí v čase jeden jediný moment, kdy jste zrovna v půli pohybu nebo něco říkáte. Neznamená to, že vás tak ostatní vnímají. Naopak vás vidí v kontextu celé aktivity, kdy nezáleží na tom, jak jste jeden zlomek vteřiny vypadala.
 3. Přisuďte fotkám ten správný význam.
  Tady na to půjdu trochu šalamounsky. V některých ohledech jsou totiž fotky mnohem důležitější, než kolik významu jim běžně přisuzujeme. A v jiném zase naopak mnohem bezvýznamnější. Jak to myslím?

  Hodně lidí od toho, jak vypadají na fotkách, odvozují to, jak se sami sobě líbí a jak si myslí, že je vnímá okolí. V tomhle ohledu fotky mají mnohem menší význam, protože jak už jsem zmínila v prvním bodě, do toho, jak dobře na fotkách budete vypadat, vstupuje velké množství faktorů. Většina lidí ostatní vnímá na základě toho, jak na ně druzí působí, jak se hýbou, jaký mají tón hlasu a gesta. A ne na základě toho, jak dobře nebo špatně jste vypadala na fotkách z posledního firemního večírku.

  Protože se lidé sami sobě na fotkách často nelíbí, rozhodnou se, že na fotkách prostě nebudou. Proto často třeba maminky chtějí nafotit své děti, ale nedej bože, aby na fotkách byly s nimi. A tady přichází to, že fotky jsou mnohem důležitější, než si myslíme. Víte, jaký význam budou mít fotky vás pro vaše blízké třeba za deset, patnáct let? Až se děti nebo vnoučata budou chtít podívat, jak jste vypadala jako mladá? Nebo až na vás budou chtít vzpomínat, až mezi nimi nebudete? Nedovolte, aby kvůli tomu, že máte pocit, že nejste fotogenická, po vás žádné fotky nezůstaly!

Takže jak to shrnout? Jak se nebát focení?

Uvědomte si, že KAŽDÝ má fotky, na kterých se sobě nelíbí. To, jak na fotce vypadáte, ani v nejmenším nemusí reflektovat to, jak na ostatní působíte v běžném životě. A to, že si přijdete nefotogenická vůbec nijak nesouvisí s tím, jak jste krásná, ale zkrátka s tím, že vás nikdo nenaučil, jak se před fotoaparátem pohybovat. Taky neočekáváte, že bez tréninku budete zpívat árie. Proč tedy na sebe klást tak vysoké nároky, že budete očekávat, že na každé fotce budete vypadat jako supermodelka?

Pokud by vás zajímalo, jak takové módní focení, kdy se o vás stará tým profíků, který dělá maximum pro to, abyste na fotkách vypadala tak dobře, jak jen je to možné, probíhá, a jak byste na takových fotkách mohla vypadat, napište mi a domluvíme se na focení módního portrétu. Myslím si, že je to skvělá zkušenost, která vám dost výrazně může změnit vnímání sama sebe.

Módní portrét s Katkou

A aby tu nebyl jen samý text, dovolila jsem si ho doplnit fotkami z focení módního portrétu s nádhernou Katkou. Výše napsaný text s jejím focením nijak nesouvisí, ale o fotky jsem se chtěla podělit, protože si myslím, že Katka na nich vypadá úžasně.

Za líčení děkuji Martině Kottové.

jak se nebát focení
jak být fotogenická
jak se sobě líbit na fotkách
fotogeničnost

Ležérní fotky z focení módního portrétu s Luckou

V dnešním článku bych vám ráda popsala, jak postupuji s klientkami při výběru oblečení pro focení módního portrétu. Jak probíhají konzultace před focením a jak pak oblečení vybíráme během samotného focení. Vše je doprovozeno fotkami nádherné Lucky, která přišla na focení nedávno, a na jejíchž modelech je podle mně krásně vidět, proč jaký druh oblečení volíme.

Ze zkušeností vím, že při focení je připravenost půlka úspěchu a to, jak dobře klientky přijdou na focení připravené se pak odráží ve kvalitě fotek, které spolu vytvoříme. Z toho důvodu několik týdnů před focením zasílám podrobnou brožuru s tipy, jaké oblečení je vhodné si s sebou sbalit.

ležérní fotky

Zhruba týden před focením si pak s klientkami ještě telefonuji, abychom doladily i ty nejmenší detaily, co by bylo dobré si s sebou vzít. Zároveň se i podrobně domluvíme, jaké fotky by si přály. Někdo má zájem o víc business zaměřené focení. Někdo jiný si chce přinést krajkové spodní prádlo a nafotit něco svůdného. Díky telefonické konzultaci se přesně můžeme domluvit, které oblečení jejich požadavkům bude nejlíp odpovídat.

Při focení během toho, co klientku líčí a češe vizážistka, pak připravím “strategický plán” (ekonomické vzdělání se ve mně asi nikdy nezapře :D ), jak budeme vybrané modely střídat, abychom měly jistotu, že na nic nezapomeneme, a aby focení bylo plynulé, protože výměna světel a fotografických pozadí nějakou tu minutu zabere. A myslím, že je lepší strávit čas focením než nekonečným měněním fotografické scény.

Jak jsme vybíraly oblečení s Luckou?

Lucka chtěla alespoň jednu fotku, kterou by mohla použít jako profilovku na LinkedIn. Nepotřebovala, aby byla nějak extra formální. Naopak chtěla při focení vytvořit ležérní fotky. Proto jsem pro tyto účely vybrala jednoduché bílé tričko, nenápadné šperky a velice jemné líčení. Mým cílem bylo, aby nic zbytečně neodvádělo pozornost od Lucky. Fotku můžete vidět výše.

business focení s Luckou

Dalším Lucky přáním bylo, abychom vytvořily ležérní fotky, které budou uvolněné a budou působit nenapózovaným dojmem. Na tento typ focení jsem pro Lucku vybrala dva modely. Vzhledem k tomu, že je Zuzka světlý typ, skvěle se k ní hodí i světlé oblečení. Proto jsem pro první část focení, aby vznikly ležérní fotky, vybrala ještě jedno bílé tričko a schválně volila pózy, které působí přirozeně a ne příliš napózovaně.

módní portrét Praha

Jak získat léžérní fotky i s formálním oblečením

U ležérnosti jsme zůstaly i se třetím modelem – džínami a modrou proužkovanou košilí. Košile je trochu formálnější než triko, ale v kombinaci s pózami, kdy Lucka seděla v tureckém sedu, jsme se vyhnuly tomu, aby fotka působila business dojmem.

Nechala jsem Lucku pózovat tak, aby to vypadalo, že si upravuje vlasy, což ještě víc podporuje dojem toho, že nešlo o žádné velké pózování. (I když tomu, kdo už u mně někdy na focení byl, musí být jasné, že opak je pravdou.)

ležérní fotky Praha

Každá žena si zaslouží fotku v červených šatech!

Ve druhé části focení jsme přešly k o něco elegantnějším modelům, aby Lucka měla fotky co nejvíc různorodé. Nejprve jsem pro Lucku vybrala malé černé (fotku s nimi můžete vidět výše). A i s tímto modelem jsem se snažila zachovat pokud možno přirozené pózy, které vypadají skoro, jako bych cvakla rychlou momentku.

portrétní fotograf Praha

A na závěr nesměly chybět červené šaty, protože jak už jsem zmiňovala dříve, každá žena si zaslouží fotku v červených šatech! Se šaty bylo mým hlavním záměrem napózovat Lucku elegantně, jako pravou dámu. A myslím, že se nám to povedlo a Lucka na všech fotkách vypadá prostě skvěle. Co myslíte?

portretní fotografka Praha, ležérní fotky

Chcete také ležérní fotky?

Měly byste zájem o focení módního portrétu? Už máte dost pasovek a na fotkách chcete vypadat jako celebrita z módního časopisu? Pak neváhejte a napište mi, abychom mohly domluvit focení!

Existujte na fotkách. Pro sebe i své blízké

Až jednou vaše děti budou hledat fotky s maminkou, co najdou?

Často od klientek, které si u mně objednávají focení, slýchám, že chtějí nafotit pouze své děti. Že aby byly na fotkách ony, není tak důležité. Myslí si, že jsou na focení moc staré, nevypadaly by na fotkách hezky nebo jim to prostě přijde zbytečné.

Myslím si, že dál od pravdy by nemohly být. Máte společné fotky s maminkou nebo babičkou? A nejsou právě to fotky, kterých si vážíte nejvíc? Představte si, že třeba za deset, dvacet … klidně padesát let budou vaše děti hledat fotky, na kterých jsou společně s vámi.

Budou chtít vidět, jak jste dřív vypadala, budou chtít cítit to silné pouto, které mezi vámi bylo, když byly mladší. Jak se budou cítit, když žádnou takovou fotku nenajdou?

Existujte na fotkách! Pro sebe i své blízké.

focení s maminkou
focení s miminkem
rodinný fotograf praha
focení s maminkou
černobílé fotky s miminkem
focení s maminkou
maminka a syn

Oblečení na focení – 3 modely, které budou vypadat úžasně

Nemám co na sebe!

Asi to zná každý. Ráno stojíte před skříní a snažíte se vybrat, co si oblečete. A i když vám skříň málem nejde zavřít, kolik toho v ní máte, máte pocit, že nemáte co na sebe. Podobná situace, nejspíš ještě o něco dramatičtější, nastane, když se rozhodnete, že se necháte nafotit a máte si s sebou sbalit oblečení. Nedávno jsem se nechala fotit s rodinou, takže přesně vím, že žádné oblečení najednou není dost dobré. Jedno je už moc onošené, jiné mi až tak nesluší a v dalším si přijdu až moc odhalená nebo naopak zahalená. Nemáme to zkrátka jednoduché!

Za fotky děkuji Adéle Homolkové!

Čím lépe oblečení na focení vyberete, tím lepší budou výsledné fotky

Pokud se rozhodnete přijít na focení módního portrétu, s výběrem oblečení na focení vám poradím během konzultace a pak vám ještě zašlu brožuru s tipy, co je dobré si s sebou sbalit. V tomhle článku bych vám ráda dala tipy na 3 modely, které vypadají skvěle na každém nehledě na věk nebo typ postavy. A pokud byste si s sebou na focení měli sbalit jen tři modely, měly by to být právě tyto!

Pojďme se na ně podívat:

 1. Bílá košile nebo triko a k tomu světlé kalhoty nebo sukně
 2. Malé černé nebo černý rolák a kalhoty
 3. Červené šaty

Proč právě toto oblečení na focení? A opravdu sluší každému?

Důvodem, proč sbalit právě toto oblečení na focení, je, že díky němu získáte hodně různorodé fotky. Budete mít sbaleno něco světlého, což se skvěle hodí na jemnější portréty. Pokud jste teplý barevný typ, můžete místo bílé sbalit něco v krémových tónech, co vám lépe sedne k tónu pleti. Často se lidé obávají, že světlá barva je bude rozšiřovat, ale není to pravdou. Na fotkách mnohem víc záleží na vhodných pózách a světle, o což se postarám já.

Oblečení na focení - světlé modely

Tmavé jednoduché oblečení je naopak skvělé pro elegantní fotky, které budou vypadat nadčasově a aktuálně i za několik let. Pokud by vám oblečení připadalo moc jednoduché nebo nevýrazné, můžete ho doplnit šperky.

Oblečení na focení - tmavé modely

No a pak červené šaty pro něco odvážnějšího, protože si myslím, že každá žena v sobě nosí skrytou divu, kterou by byla škoda na fotkách neukázat. Kdy jindy si dopřejeme perfektní účes, rudou rtěnku, odvážné šaty a skvělé pózy? :)

Oblečení na focení - červená

Focení s miminkem

Focení s miminkem jsou kouzelná. Mít možnost zdokumentovat tohle krátké a přitom tak magické životní období, je pro mě vždycky velká čest, protože si uvědomuji, jak velkou hodnotu fotky budou za pár let, až se z miminka stane velká holka nebo kluk, mít.

focení s miminkem

A ono se vlastně ani nemusí čekat několik let. Moc dobře si pamatuji, jak když byl můj syn v tomhle věku, babičky a příbuzní a kamarádi, zkrátka všichni toho malého tvorečka chtěli mít neustále na očích. A do dneška, i když už jsou synovi tři roky, podobné fotky visí na čestném místě v obýváku.

focení s miminkem praha

Fotky s miminkem totiž nejsou jen připomínkou toho, jak byl váš potomek dřív maličký a bezbranný, ale i o tom, že si díky nim uvědomíte, jak velký kus životní cesty už ušel. A vy jste mu přitom mohli stát po boku a učit se s ním.

Pokud jen trochu váháte, jestli podobné fotky s miminkem potřebujete a nestačilo by vám tohle období zdokumentovat jen fotkami z mobilu, dovolte mi apelovat, že nestačilo. Na kolika mobilních fotkách jste skutečně všichni, úplně celá rodina? A kolik jich budete mít vytisklých a budete se k nim neustále vracet?

rodinné focení praha

Někteří lidé se také obávají toho, že miminko nebude na fotkách spolupracovat a že spolu nevytvoříme hezké fotky. A ano, může se to sice stát, ale není to moc pravděpodobné. Vždycky fotíme tak ¨dlouho nebo krátce, jak je potřeba. Dáváme hodně pauz, kdy si miminko může jen na chvilku lehnout nebo se nechat nakojit. Navíc díky tomu, že už mám pár desítek podobných focení za sebou, umím vás do potřebných póz dostat opravdu rychle, takže se mimčo ani nestihne začít nudit.

A kdyby snad náhodou opravdu došlo na ten nejkrizovější scénář a nenafotili jsme alespoň šest použitelných fotek, vždycky se můžeme domluvit a zkusit to ještě jednou!

Chtěli byste se objednat na focení s miminkem? Budu moc ráda, když mi napíšete.

Oblečení na focení módního portrétu

Jak už jste si nejspíš všimli, snažím se, aby focení se mnou nebylo jen obyčejné focení, kdy vás fotograf rychle postaví před fotopozadí, cvaknete pár fotek a odcházíte domů s pocitem, že nejste fotogenická a na fotkách nikdy nebudete vypadat tak dobře, jak byste si přála. Během focení módního portrétu se naopak snažím, aby celé focení bylo zážitek, na který budete ráda vzpomínat. A odnesete si z něj fotky, které budete hrdě ukazovat širokému okolí.

K tomu, abyste na fotkách vypadala skvěle, používám různé prostředky. Pracuji se světlem, které vám bude co nejvíc lichotit. Znám pózy, ve kterých budete vypadat skvěle. Poradím vám s vhodným tipem oblečení a může vás i nalíčit a učesat vizážistka. Prostě full service :) U oblečení se dneska ještě trochu zdržíme, protože bych vám chtěla ukázat, jaké oblečení pro vás mám připravené v ateliéru na zapůjčení, pokud byste měly náladu na něco trochu extra.

Dejte mi pak vědět do komentářů, který model se vám líbil nejvíc!

Módní portrét s Pavlínou

Léto se nám pomalu začíná přeměňovat na podzim. Ráno už nejde vyběhnout ven jen v tričku s krátkým rukávem a večery se začínají nějak podezřele rychle krátit. Prvního září jsem poprvé na pár hodin odvedla syna do školky a teď ho zase po půl roce zvykám na to, že být bez mámy není až taková hrůza. Zcela nevýchovně ho uplácím hračkami a sladkostmi za každou hodinu, kdy ve školce vydrží bez pláče. A chlácholím se tím, že účel světí prostředky.

Všechna ta srdceryvná loučení mají jednu pozitivní stránku – opět se vracím k focení módního portrétu. A co vám budu povídat. Už jsem se nemohla dočkat!

módní portrét - portrétní focení praha

A hned takhle při návratu bych se s vámi ráda podělila o fotky z focení módního portrétu s Pavlou. Fotily jsme spolu na konci léta. Pavlína dostala focení jako dárek a chtěla si ho pořádně užít.

Před focením jsme spolu prokonzultovaly, jaké oblečení by bylo vhodné si s sebou sbalit. Pavlína si vybrala několik šatů. Poradila jsem jí, aby volila šaty, které jsou víc přiléhavé na tělo. Ty volnější totiž mohou na fotkách opticky rozšiřovat, protože na fotkách volné šaty působí tak, že je jimi vyplněné celé tělo.

A o tom vlastně módní portrét je – poradit vám, jak se obléknout, tvářit a pózovat, abyste nešla fotit jen další pasovku, na které se sobě nebudete líbit. Ale naopak abyste vypadala jako celebrita z módního časopisu!

módní portrét

Nejdřív jsme fotily s rozpuštěnými vlasy a jemnějším líčením. A potom, abychom fotky měly co nejvíc různorodé, vizážistka Lan přidala červenou rtěnku a Pavlína se převlékla do červených šatů. Díky tomu, že si klientky na focení nosí víc různých druhů oblečení, máme jistotu, že fotky budou různorodé, takže po focení bude z čeho vybírat. A kdyby se náhodou stalo, že některý kousek oblečení nebude na fotce vypadat dobře,vždy je tu nějaký jiný, do kterého se může klientka převléknout.

Jaké fotky se vám líbí víc? Ty se zelenými nebo červenými šaty?

Chtěly byste si také zkusit vyfotit módní portrét? Napište mi a na všem se spolu domluvíme!

portrétní focení praha

Jarní focení portrétů venku – 3 tipy, jak se na něj připravit

Za okny se nám pomalu začíná oteplovat a během pár týdnů se příroda začne probouzet do podoby, která je z celého roku nejfotogeničtější. Bylo by škoda tuhle dobu nevyužít k nafocení nádherných portrétů. Chystáte se na jarní focení portrétů venku? Pojďte se podívat, jak se na něj připravit, aby byl zážitek co nejpříjemnější a vznikly nádherné fotky.

Černobélé portréty Praha

Na začátku jara je počasí ještě dost nepředvídatelné. Je proto dobré být vždy s fotografem domluvený, co budete dělat, pokud v termínu, kdy jste plánovali fotit, bude pršet. Většinou nebývá problém focení přehodit na nový termín, kdy bude lepší počasí. Nebo můžete mít připravené místo pod střechou, kam se budete moct uchýlit. Krásně na fotkách vypadají například různé altány nebo mosty.

Jarní focení venku

Najděte dobu, kdy na místě, kde chcete fotit, nebude moc lidí. Před chvílí jsem například plánovala focení s jednou klientkou a vymyslely jsme, že bychom mohly fotit u moderních kancelářských budov. Nemá cenu se tam snažit fotit v době, kdy se tam pracuje, protože bychom hodně času ztratily tím, že bychom čekaly, kdy na fotce nebude nikdo z kolemjdoucích v záběru. Takže jsme focení naplánovaly na víkend, kdy bude místo výrazně prázdnější.

Naopak pokud byste chtěli fotit na nějakém turisticky zajímavém místě, víkend nebude tím pravým časem.

Jarní focení venku

Předem se s fotografem domluvte, jak to uděláte s líčením a úpravou vlasů. Spousta vizážistek je ochotných a schopných krásně vás nalíčit i na lavičce v parku. Je přitom ale třeba myslet na dvě věci. Tou první je teplo. Přeci jen budete cca hodinu sedět bez hnutí a začátek jara je ještě chladnější.

Druhou věcí je pak to, že vizážistka nebude moct používat elektrické přístroje na úpravu vlasů, čemuž se bude muset přizpůsobit volba účesu.

Jak se připravit na jarní focení

Promyslete si také strategii převlékání. Oproti focení v ateliéru nebudete mít na převlékání tolik soukromí. A je proto dobré jít na focení s jasným plánem toho, v jakých modelech chcete vyfotit. Já osobně například před focením venku s klientkami oblečení vybírám přes videohovor, abych je v téhle důležité části přípravy na focení nenechala tápat.

Plánujete jarní focení portrétů venku? Nebo už jste nějaké absolvovali? Napište mi, jak jste si ho užili a jak jste se na něj připravovali! A pokud byste se chtěli nechat nafotit venku ode mně, budu moc ráda, když mi napíšete a všechno spolu domluvíme.

Co si sbalit na focení fototestu

Co si sbalit na focení fototestu? Takové dotazy napadnou jistě každého, kdo se chystá na svůj první fototest. Ať už jde o modelku nebo fotografa.

V tomto článku bych vám ráda dala několik praktických tipů, co je dobré si s sebou sbalit za oblečení, popřípadě jaké oblečení pro modelku připravit, abyste získali nadčasové, elegantní fotky, které budou užitečné pro modelingové agentury.

Abych to shrnula: Když přemýšlíte, co sbalit na focení fototestu, je dobré myslet na následující:

 • Fototesty mají být hlavně o modelce. Má vyniknout to, jak vypadá, jak umí pózovat a jak se umí tvářit. Spíš než na komplikovaný styling nebo líčení je lepší zaměřit se na nafocení co nejvíc různých póz a výrazů.
 • Aby od modelky nic neodvádělo pozornost, doporučuje se používat nadčasové oblečení v neutrálních odstínech. A, jak jsem již zmínila výše, spíše jednoduchý, přirozený makeup. Má to jednu velkou výhodu – pokud na focení není vizážistka, jednoduché líčení si většinou zvládne udělat sama modelka.
 • Je dobré prostřídat víc účesů, aby fotky byly rozmanité. Při focení většinou začínám tak, že má modelka rozpuštěné vlasy. Pak učešeme buď cop nebo culík a na závěr drdol.
 • Doporučuje se mít na fotce buď žádné nebo jen minimum šperků, aby neodváděly pozornost od modelky.

Pro první fototesty mají agentury většinou rády fotky s přirozeným světlem nebo měkkým světlem, které získáte pomocí soft boxu. I prostředí, ve kterém budete fotit, není třeba nijak komplikovat. Bílé pozadí nebo bílá zeď nechá modelku skvěle vyniknout. Černé pozadí je taky hezké, ale je třeba hlídat, aby se v něm modelka neztrácela.

Myslete také na to, že pro agentury je důležité mít modelku zachycenou ze všech vzdáleností – nezapomeňte vyfotit celou postavu, ořez od pasu výš a portrét zblízka.

Tady se můžete podívat na výsledné fotografie, které vznikly při focení fototestu s Phuong, jejíž to bylo první focení s profesionální fotografkou.

Chtěli byste podobné fotografie? Budu moc ráda, když mi napíšete a domluvíme se na termínu focení.

Co si sbalit na focení fototestu
Sbalit na focení fototestu
Sbalit na focení fototestu

Rodinné focení doma – jak se na něj připravit

Toto rodinné focení doma nebylo poprvé, kdy jsem tuhle nádhernou rodinu měla tu čest fotit. Poprvé jsme se setkali ještě v době, kdy Eliška byla těhotná se starší dcerou. Mám vždycky velkou radost, když klienty mohu doprovázet na jejich cestě životem a dokumentovat důležité životní okamžiky jako je těhotenství nebo narození nového miminka.

Vzhledem k současné situaci jsme fotili u Elišky doma, protože focení v ateliérech není dovolené. A miminku prostě nevysvětlíte, že by mělo na pár týdnů přestat růst, aby takhle malinké zůstalo do doby, kdy se do ateliéru zase bude moct :)

Rodinné focení doma u klienta je většinou náročnější z toho důvodu, že tam nemusí být vhodný prostor nebo světlo. Ale zase díky tomu, že je rodina ve známém prostředí, fotky jsou víc uvolněné a jsou osobnější díky tomu, že je na nich zachycené místo, kde rodina žije.

Pokud se k vám na focení chystá fotograf a vy si nejste jistí, jak to doma všechno co nejlépe připravit, ráda bych vám dala několik praktických tipů, jak domácnost připravit:

 1. Fotky působí nejvíc harmonicky, když na nich není příliš mnoho rušivých prvků. Z toho důvodu je dobré poklidit co nejvíc drobností a dekorací z poliček, křesel atd.
 2. Abyste si ušetřili čas při samotném focení, domluvte se předem s fotografem kolik místa a kde bude potřebovat, aby vás mohl vyfotit. Pokud fotí s denním světlem, může vás poprosit o místo u okna. Pokud si přinese světla, je dobré mít snadný přístup k zásuvce.
 3. Domluvte se dopředu, jaký typ fotek chcete – mají vypadat jako z ateliéru nebo byste raději měli zachycený váš každodenní život? Na základě toho fotograf přiveze vhodné vybavení.

V tomhle případě jsme měli štěstí, protože Eliška má doma super světlo a tahle její šedá zeď posloužila stejně dobře jako fotopozadí v ateliéru. Jak se vám tohle rodinné focení doma líbí? Chtěli byste podobné? Napište mi!

Rodinné focení doma - maminka s miminkem

Něžné rodinné fotky Praha

Malé miminko s tatínkem - rodinné focení doma

Ohlédnutí za rokem 2020

Každoročně na začátku nového roku sepisuji shrnutí uplynulých 365 dnů. A letos to samozřejmě nemohla být výjimka.

Stejně jako pro všechny to bylo i pro mě o něco napínavější díky pandemii. Na jaře jsme se přestěhovali do nového a když pak příroda začala kvést a hrát všemi barvami (a také kvůli tomu, že byly zavřené všechny obchody a služby a nedalo se dělat nic jiného), začala jsem fotit květinová zátiší, květiny v ledu a květiny kolem modelek. A stala se z toho tak trochu závislost, která mě asi jen tak neopustí.

V létě jsem se kromě focení portrétů (a květin) pustila i do šití oblečení na focení. Jak už to tak bývá u osvojování nových dovedností, začátky byly dost frustrující. Nechápala jsem, jak sakra přišít zip tak, aby nebyl vidět. A jak to zařídit, aby se švy oblečení netřepily. Tuhle nejnáročnější fázi už mám naštěstí za sebou. Teď už si šití užívám a v každé volné chvíli vymýšlím, co bych mohla vytvořit nového.

V září se udála velká změna – syn na několik dní v týdnu začal chodit do školky a já se po třech letech mohla vrátit k focení módního portétu. Nedokážete si představit, jak mi to chybělo! Návrat byl tak idylický, že jsem se tomu až zdráhala uvěřit, protože jsem v podstatě začala přesně tam, kde jsem před mateřskou skončila. To se ale zkomplikovalo hned v říjnu, kdy začaly padat vládní zákazy. Radost jsem z toho neměla. Ten svůj návrat do práce jsem měla naplánovaný jinak. Ale všechno zlé je k něčemu dobré a já jsem alespoň měla víc času na to, abych se věnovala tvorbě videí, což mě začalo bavit víc, než jsem si na začátku představovala. Když už jsme u těch videí, tady se můžete podívat na video shrnutí uplynulého roku, kde se všemu věnuji víc do hloubky:

A co plánuji pro rok 2021?

Od září bude syn chodit do školky na plný úvazek, takže začínám hledat nový ateliér, kde bych mohla fotit módní portrét.

V hlavě mám nový koncept focení, který si myslím, že by se vám mohl moc líbit. S tím souvisí to, že se chci i nadále věnovat šití oblečení na focení a celkově k focení vyrobit rekvizity jako například různá pozadí, abyste měli jistotu, že fotky ode mně jsou originální a jedinečné.

Chtěli byste se mnou nafotit módní portrét? Napište mi a domluvíme všechny podrobnosti!

Černobílý fototest s Julií

Tenhle černobílý fototest jsem fotila, když konečně došlo k uvolnění vládních opatření a mohli jsme zase začít fotit. Focení mi už moc chybělo, takže jsem toho musela hned využít. Focení autoportrétů je sice fajn disciplína, ale chce to prokládat i focením někoho jiného.

Vzhledem k tomu, jak je poslední dobou málo světla, přistihla jsem se, že mě to víc táhne k focení tmavších portrétů. V tomto případě jsem to dotáhla tak daleko, že jsem fotila na černém pozadí, s černým oblečením a černou odraznou deskou, abych ještě víc prohloubila stíny. Modelkou mi byla úžasná Julie.

Tento černobílý fototest jsme zahájily tím, že modelka na sobě měla černé sako a černou sukni. A pak jsme přešly na černý krajkový set šortek a halenky. (Mimochodem tento model je k dispozici i na focení módního portrétu!)

Podívejte se, jak celé focení probíhalo:

Jak se vám tenhle černobílý fototest líbí? Chtěli byste podobné fotky? Napište mi a domluvíme všechny podrobnosti!

černobílý fototest
černobílý fototest
černobílý fototest

Zimní focení autoportrétu v přírodě

Nedávno po dlouhé době, kdy bylo přes den stále zataženo, konečně vysvitlo slunce. A já věděla, že nemůže strávit další den u počítače, ale musím vyrazit někam do přírody.

Měla jsem dvacet minut, než jel autobus, abych si stihla sbalit všechno potřebné vybavení na focení, oblečení a rekvizity a ještě se trochu upravit. Byly to dostihy, co vám budu povídat! Autobus jsem stihla na minutu přesně.

Jak focení probíhalo a jaké nástrahy jsem během něj musela překonávat? To vše se dozvíte v tomto videu:

Zajímalo by vás něco ohledně tohoto focení? Zeptejte se v komentářích! Chtěli byste podobné fotky? Napište mi :)

Scroll to top