Jak znovu získat vnitřní rovnováhu a začít se mít ráda taková, jaká jsem?

1300_modni_fotograf_praha_fotkaČasto zde na blogu a ještě více na Facebooku mluvím o tom, jak by lidé měli mít rádi sami sebe a to jak vypadají. Nedávno jsem měla příležitost promluvit si na toto téma s moc milou psycholožkou Ivou Katzerovou. Byla tak hodná, že pro vás připravila tento článek. Pojďte si přečíst, jak najít vnitřní rovnováhu a naučit se mít rádi takoví, jací jste.

V dnešní době, kdy na nás ze všech stran útočí mediální masáž v podobě hubených modelek s dokonalým make-upem na stránkách módních časopisů není vůbec jednoduché se s nimi nesrovnávat a nechtít být také tak dokonalé. Ale je dobré si uvědomit, že to jsou také jenom lidé z masa a kostí jako jsme my, a že každá z nás může vypadat na fotkách úžasně, když je nám věnována stejná péče.

V jednom psychologickém experimentu kreslíř nejdříve nakreslil podobu ženy, kterou neviděl osobně, na základě jejího vlastního popisu a poté na základě popisu další osoby. Oba portréty si pak ženy prohlédly a výsledný rozdíl mnohé z nich rozplakal, protože si uvědomily, jak moc podhodnocují samy sebe a jak hezké ve skutečnosti jsou.

Prvním krokem k nalezení vnitřní pohody je tedy si uvědomit, že jsme hodnotné bytosti a naše myšlenky a vlivy okolí nejsou často objektivní. Jednoduše řečeno, to co nám běží v hlavě nemusí odpovídat realitě.

Myšlenky můžeme ovlivnit prací na sobě, psychoterapií zaměřenou na změnu získaných myšlenkových schémat a také pozitivním zážitkem s korektivním účinkem, jakým je například focení s profesionálním fotografem nebo fotografkou, kdy si můžeme uvědomit, jak krásné opravdu jsme.

Mgr. Iva Katzerová, M.A.Vystudovala obor klinické psychologie a poradenství na americké La Salle University ve Philadelphii a v rámci soukromé praxe nabízí v Praze pomoc lidem, které trápí problémy v osobním životě, práci nebo partnerských vztazích. Zaměřuje se také na psychosomatiku.

Více na www.praha-psycholog.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top