08

Módní portrét s Kristýnou

S Týnkou už jsme sehraný tým, protože tohle bylo naše třetí focení módního portrétu. Přesně, jak jsem očekávala, Týnka byla neskutečně příjemná a tak skvěle se s ní povídalo, že jsem se občas přistihla, že víc mluvím než fotím.

Byla jsem nadšená z toho, jaké oblečení si na focení přinesla. Všechny kousky byly v pudrových odstínech a skvěle k sobě ladily. Když k tomu ještě připočtu zajímavé střihy a detaily, bylo jasné, že nebudeme vědět, v čem fotit dřív.

Pózování byla také hračka. Protože jsme spolu fotily už několikrát, Týnka už znala moje triky, jak se postavit a tvářit, aby vypadala co nejlépe. Takže jsem se vždycky dostala k začátku nějaké věty, třeba: “Vytáhni bradu-” a hned věděla, že ji má vysunout dopředu a dolů, aby se krásně vyrýsovala spodní čelist.

Jsem moc vděčná za to, že se ke mně Týnka na focení vrací, a už teď se těším, až se zase někdy příště uvidíme.

1570_portretni_fotograf_praha_fotka

08

1571_portretni_fotograf_praha_fotka

05

1572_portretni_fotograf_praha_fotka

titulka

Jak upravovat beauty fotky

Na úpravu beauty fotek používám stejný postup jako na retuš jakýchkoli jiných fotek. Tento postup vyučuji na všech svých kurzech o úpravě portrétů a skládá se z následujících kroků:

 1. Úprava proporcí,
 2. Čištění pleti,
 3. Vyhlazování pleti,
 4. Kontura,
 5. Projasňování,
 6. Barevné tónování.

Podívejte se na video, abyste viděli krok za krokem, jak úprava fotky probíhala:

Na následujícím obrázku můžete porovnat, jak portét vypadá před a po retušování.

1567_portretni_fotograf_praha_fotka

Jaké další téma týkající se úpravy fotografií by vás zajímalo příště? Napište mi do komentářů.

1566_portretni_fotograf_praha_fotka

Focení šperků pro Věru Novákovou

Věra Nováková dělá nádherné šperky. Originální a skvěle promyšlené. Měla jsem velkou radost, když jsem před několika měsíci mohla nafotit její reklamní kampaň. A pak ještě větší radost, když se jedna z fotek objevila v časopisu Moje Psychologie.

12043054_10154768603265190_9158552050608189615_n 1566_portretni_fotograf_praha_fotka

11

Focení maminky s dcerou

Asi by bylo lepší, kdybych tento článek zveřejnila před nedělním Dnem matek, ale to bych se o svátku musela dozvědět alespoň o trochu dříve než v neděli ráno :)

Bylo pozdě odpoledne, seděly jsme na koberci v dětském pokoji a kolem nás se válely rozstříhané katalogy Quelle. Já se sestrou jsem se smála, až mě z toho bolelo břicho. Mamka totiž právě z jednoho katalogu vystříhla lampu a nasadila jí jedné z našich papírových panenek jako sukni.

Podobné bizarní modely s námi vytvářela už dvě hodiny. Nejspíš ji to po takové době už nebavilo, ale stejně nám věnovala svůj čas a já na to i po tolika letech moc ráda vzpomínám.

Tahle a stovky dalších vzpomínek se mi honí hlavou, když mi na focení přijde nějaká maminka s dcerami. Jsem vždycky velice vděčná, že k jejich vzpomínkám můžu přidat i fotky, díky kterým si svůj krásný vztah budou moct připomínat celý život.

Když jsou maminka i dcera ještě tak elegantní, fotogenické a milé, jako byla Pavla s Pavlou, ani se mi nechce s focením přestávat.

Za vizáž děkuji Martině Kottové.

fotograf praha

fotograf praha

fotograf praha

fotograf praha

fotograf praha

alpy_titulka

Krása všude kolem nás: Alpy 2016

Minulý týden jsem byla na dovolené v Alpách, kde jsme se šplhali do hor, chodili po zasněžených lesních cestách a jezdili na kole kolem horských jezer. Protože mě poslední dobou začalo zajímat vytváření videí, rozhodla jsem se, že kromě fotek tam i něco natočím.

Připadala jsem si jako v době, kdy jsem začínala fotit. Na svět kolem sebe jsem najednou koukala úplně jinýma očima. Sledovala jsem, jak se hýbou listy v poryvech větru, jak se tříští voda dopadající na kameny obrostlé mechem, jak pomaličku odkapávají kapky tajícího ledu. A znovu a znovu jsem si připomínala, jak je ten náš svět nádherný a jaké máme štěstí, že v něm můžeme žít.

Podívejte se na video, které na dovolené vzniklo. Je mi jasné, že není dokonalé, ale třeba se mi na vás pomocí něj podaří přenést alespoň trochu radosti a vděčnosti, kterou jsem v Alpách vnímala já.

1561_portretni_fotograf_praha_fotka

Co si obléct na focení s miminkem

Spousta maminek nechává nafotit své děti, ale jen málo z nich je na fotkách s nimi, protože si třeba po porodu nepřijdou v nejlepší kondci nebo si zkrátka nemyslí, že je důležité, aby na fotkách byly také. Nezapomínejte ale prosím na to, že na fotky se budete koukat nejen vy, ale za několik let si je bude prohlížet i vaše dítě, které pak bude určitě zajímat, jak jste vypadala. A bude na vás chtít mít stejnou památku jako vy máte na něj.

1560_portretni_fotograf_praha_fotka

Pokud je vám focení nepříjemné, nemusíte být úplně na všech fotkách, ale aspoň na dvou nebo třech byste se také měla objevit. Když už se pro focení rozhodnete, určitě jednou z prvních věcí, nad kterou začnete přemýšlet, je, co byste si měla vzít na sebe. Ze zkušeností bych vám doporučila následující:

 • Volte nadčasové kousky. Na fotky se budete koukat i za dvacet třicet let. A vzpomeňte si, s jakým shovívavým úsměvem se teď koukáme na módní výstřelky například z osmdesátých let.
 • Lépe vypadá světlejší oblečení a celkově tlumené barvy. Ladí ke křehkosti a jemnosti vašeho miminka více než křiklavě barevné oblečení.
 • Nebojte se vzít si něco upnutého, co kopíruje postavu. Možná budete v pokušení vzít si na focení něco volnějšího, co by zamaskovalo třeba břicho. Ale nedoporučuji to, protože na fotkách vás to naopak udělá silnější. S vhodným pózováním vás přiléhavé oblečení naopak krásně zeštíhlí.
 • Boty většinou nemusíte moc řešit, protože se nejčastěji fotí fotky, na kterých nejsou vidět nohy.

1561_portretni_fotograf_praha_fotka

Sice možná nechcete, aby focení bylo primárně o vás, ale o vašem miminku, ale zvažte možnost, že byste se nechala nalíčit a učesat od vizážistky. Může vám to přijít jako zbytečnost, když stejně chcete být jen na pár fotkách, ale proč na nich nevypadat co nejlépe? A trochu rozmazlování si rozhodně zasloužíte. Vždyť jste nedávno na svět přivedla úplně nového človíčka!

Existujte na fotkách! Pro sebe a hlavně pro své děti!

Zajímá vás něco dalšího, co jsem ve článku nezmínila? Napište mi prosím do komentářů a na vše se vám pokusím co nejlépe odpověděť!

 

1562_portretni_fotograf_praha_fotka

1540_portretni_fotograf_praha_fotka

Dubnové zajímavosti

Ráda na blozích čtu, co jejich autory zaujalo za knihy, filmy, články nebo cokoli jiného. Ráda bych proto tuto rubriku přidala i ke mně na blog a jednou za čas se s vámi podělila o to, co mě v poslední době inspirovalo.

Film – Brand New Testament

Vtipný, originální film, který mi svým stylem vyprávění trochu připomínal Amélii z Montmartru.

Knížka – Autobiography of a Tibetian Monk

Příběh mnicha, který byl jakožto politický vězeň třicet let vězněn. Už jsou to skoro dva týdny od doby, kdy jsem knížku dočetla, a stále je mi trochu smutno, když si na ni vzpomenu. Nechci se rozepisovat, co jsem si z knížky odnesla, abych neovlivnila případné čtenáře. Ale pokud vás tato tématika alespoň trochu zajímá, vřele doporučuji.

Knihu můžete koupit na Amazonu. Nebo pokud jste z Prahy, ráda zapůjčím.
1540_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Oblíbená hudba – Borealis: Imago VX

Stačí mi zavřít oči a zaposlouchat se do tónů téhle skladby a fantazie se mi hned rozjede na plné obrátky.

Životní moudro

Kdyby náhodou, bude lepší, když to o mně bude vědět co nejvíc lidí:

 

1555_portretni_fotograf_praha_fotka

Umělec: Mika Aoki

Japonská umělkyně Mika Aoki vytváří dechberoucí, křehké sochy ze skla, které vypadají, že pro svou jemnost snad ani nemohou existovat. Moc bych si přála vidět nějakou její výstavu.

Na víc výtvorů se můžete podívat na jejích stránkách.

 

1556_portretni_fotograf_praha_fotka

Co v dubnu zaujalo vás? Budu moc ráda, když se o to se mnou podělíte v komentářích.

nelibim_titulka

Proč se sobě nelíbím na fotkách?

Nedávno ke mně přišla na focení módního portrétu klientka, která mi řekla, že se sobě líbí, když se na sebe kouká do zrcadla, ale ne, když se vidí na fotkách. Nebylo to poprvé, co jsem něco podobného slyšela, a proto jsem se rozhodla podívat se celému problému na kloub.

Co jsem se dozvěděla? Podívejte se v tomto videu.

Souhlasíte s mými zjištěními nebo máte pocit, že problém vězí někde jinde?

1552_portretni_fotograf_praha_fotka

Módní portrét s Elenou

Elena při focení módního portrétu chtěla nafotit fotky, které by mohla použít pro svou prezentaci v různých novinových článcích a na LinkedIn. Její požadavek byl, aby byly elegantní a aby působily profesionálně, a přitom ne nedostupně.  Z jejího popisu jsem byla nadšená, protože přesně takhle by podle mě moderní business fotky nebo fotky do životopisu měly vypadat.

1552_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Když se budu chvilku rozplývat nad tím, jak skvěle na fotkách vypadá klasická bílá košile, asi už tím nikoho nepřekvapím. Jen bych dodala, že za povšimnutí stojí i její univerzálnost. Zkombinujte ji s černými kalhoty pro business vzhled. A potom s modrými džíny pro něco ležérějšího.

 

1553_portretni_fotograf_praha_fotka

 

A koženou bundou samozřejmě NIKDY nic nezkazíte!

 

1554_portretni_fotograf_praha_fotka

Za vizáž děkuji Martině Kottové.

 

retus_barva_vlasu

Jak změnit barvu vlasů v Photoshopu?

Stalo se vám někdy, že při focení získaly vlasy jiný barevný odstín, než jaký mají ve skutečnosti? Často k tomu může dojít například když fotíte s protisvětlem (nejsilnější světelný zdroj je za modelem) a vlasy na fotkách mají namodralý tón. V tomto videu bych vám chtěla ukázat, jak barvu vlasů můžete jednoduše změnit. Postup je následující:

 1. Přidáte novou vrstvu úprav Odstín/Sytost nad ostatní vrstvy.
 2. Jezdec Odstín upravíte tak, aby vlasy získaly svůj původní odstín.
 3. Masku vrstvy vyplníte černou barvou, abyste úpravu skryli.
 4. Vezmete si štětec s bílou barvou a začnete kreslit přes místa, na kterých chcete odstín změnit.

Podívejte se, jak tato úprava probíhá krok za krokem.

Na následujícím obrázku můžete vidět, jak fotka vypadala před a po retušování.

 

retus_vlasy2

Chcete se o retušování dozvědět víc? Přijďte na individuální kurz nebo si kupte video kurz Přirozená úprava portrétů v Photoshopu, který jsem nedávno natočila.

Jaké další video by vás zajímalo příště?

1548_portretni_fotograf_praha_fotka

Fototest s Klárou

Fotky jsou z nedávného fototestu s Klárou z Czechoslovak Models. Schválně jsem pro focení vybrala co nejjednodušší oblečení, aby působily čistě a nic neodvádělo zbytečně pozornost od Terezy.

1547_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Ráda na fotkách pracuji s bílou barvou kvůli tomu, jak jemně a nadčasově působí. Přijde mi, že takhle nějak by vypadaly fototesty ve futuristickém filmu o modelingu. Pokud se takového námětu někdo chytí, jsem zvědavá, jestli to tak opravdu bude :)

1548_portretni_fotograf_praha_fotka

Také se vám líbí, jak na fotkách bílá barva vypadá nebo naopak preferujtete něco výraznějšího?

foceni_vecerni_saty

Přály jste si někdy fotit v luxusních večerních šatech?

Ve spolupráci se salonem Maya jsem pro Vás právě takové focení připravila!

Focení proběhne v sobotu 21. května v Praze. Na focení bude přítomná vizážistka, která Vás nádherně nalíčí a učeše. K dispozici budete mít na výběr ze tří různých dlouhých večerních šatů. Při focení Vám poradím s tím, jak se tvářit a pózovat, aby výsledné fotky byly co nejkrásnější.

Cena focení je 5300,-Kč. V ní je zahrnuta hodina focení, líčení a česání od vizážistky, zapůjčení tří večerních šatů a retuš a tisk šesti fotografií dle Vašeho vlastního výběru.

Focení může být skvělým dárkem nejen pro Vás, ale i pro Vaše blízké. Proč nenafotit tyto jedinečné fotky třeba s maminkou, dcerou nebo kamarádkami?
V případě zájmu Vám velice ráda zašlu dárkový poukaz.

Pokud si rezervujete místo do 18. dubna, jako bonus dostanete dvě další fotografie zdarma.
Focení si rezervujte na emailu hrncarkova@gmail.com.

S rezervací neváhejte, počet volných míst je omezen.

Pokud Vás ohledně focení cokoli zajímá, budu moc ráda, když mi napíšete.

foceni_vecerni_saty

1544_portretni_fotograf_praha_fotka

Chcete nafotit romantické fotky s květinami?

Moc se mi líbí, jaké oblečení si Lenka přinesla na focení módního portrétu. Všechny modely mi připomínaly nadcházející jaro. Obzvlášť mě zaujala čelenka s růžemi, která okamžitě dodala nádhernou, bohémskou (a jarní samozřejmě!) atmosféru.

Pokud jdete na focení a přemýšlíte o tom, jak jednoduše ozvláštnit vaše fotky, zvažte použití právě květinových doplňků. Ženy a květiny k sobě dle mého prostě patří a na fotkách to vypadá krásně. Podobné čelenky, jako má na fotce Lenka, seženete za pár korun v řetězcích s oblečením. Nedávno jsem moc hezké viděla například v H&M.

1544_portretni_fotograf_praha_fotka

Nemusíte se ale omezovat jen na čelenky. Osobně na focení moc ráda využívám například sponky, na nichž jsou nalepené květiny různých barev. Různým kombinováním a umístěním ve vlasech (nebo na oblečení) získáte spoustu různých vzhledů. Pokud jsou na vás čelenky s květinami příliš bohémské, ale květin se nechcete vzdát, zvažte právě jednu nebo dvě sponky pro jemný, romantický vzhled.

Před focením se ještě můžete domluvit s vizážistkou, aby například použila odstín rtěnky podobný tomu, jaké barvy mají květiny. Celkový vzhled fotek bude působit mnohem víc promyšleně.

 

1543_portretni_fotograf_praha_fotka

Pokud budete mít výrazný květinový doplněk, stačí už jen jednoduché oblečení. Zvažte něco světlého, rozevlátého pro bohémský vzhled. Nebo naopak tmavší oblečení s jednoduchými liniemi pro elegantní vzhled.

A ještě tu pro vás mám rychlý pohled do zákulisí. Když se sejde skvělý tým, je focení vždycky jedna radost.

12805965_10204772650870914_1028071358378729046_n

Za vizáž děkuji Ivaně Kuchynkové a za úpravu vlasů Míše Borovičkové.

Líbí se vám, když jsou na fotkách květiny? Láká vás takové focení také vyzkoušet?

sunset_thailand_fotograf_praha_fotka

Sledujete odrazy světel na stropě?

sunset_thailand_fotograf_praha_fotka

Je pozdě večer. Ležím v posteli a místo toho, abych se snažila usnout, pozoruji svojí kočku. Sedí na kraji postele, ani se nehne a upřeně sleduje, jak se na stropě míhají odrazy světel od aut.

V tichu, kdy už celý dům spí, počítač je vypnutý, mobil mám ve vedlejší místnosti a nehraje žádná hudba, vzpomínám na to, jak jsem jako malá na dovolené usínala v karavanu.  V pruhovaném tričku, které bylo o dvě čísla větší, a s divně zacuchanými vlasy, protože jsem si chtěla vyzkoušet, jak se dělají dredy, jsem také upřeně sledovala odrazy světel aut na stropě. Poslouchala jsem vzdálený zvuk motorů a představovala si, za jakými bláznivými dobrodružstvími musí takhle pozdě v noci uhánět. Bylo krásné vydávat se na imaginární výpravy do exotických krajů a přitom se pomalu nořit do snů.

A tak jsem se včera večer vykašlala na spánek. Ležela jsem a místo toho, abych sledovala záři z displejů, pozorovala jsem, jak se na stropě prohání prohání odrazy světel aut. Tentokrát už s rozčesanými vlasy jsem si představovala, za jakými dobrodružstvími se vypravili, a slíbila si, že to musím dělat častěji.

1539_portretni_fotograf_praha_fotka

Chci fotit, ale nejsem fotogenická

Linda portrétní focení dostala jako dárek od kamarádek. Jedna z prvních vět, když na focení přišla, bylo to, že není fotogenická a že s ní budu mít hodně práce. Od klientek to slýchávám docela často. Ráda bych vám proto dnes řekla jednu zásadní pravdu: Vaším úkolem při focení není být fotogenická! Od toho jdete za zkušeným fotografem.

Je naší prací nejen vlastnit dobrý foťák a ateliér, ale hlavně vědět, jaké pózy a jaké světlo vám sluší. Pod špatným úhlem a ve špatném momentu (ano, mluvím o těch několika nenáviděných fotkách z dovolených) by to neslušelo ani top modelkám nebo holywoodským herečkám.

 

1538_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Co naopak je vaší prací, když se pro focení rozhodnete? Najděte si fotografa, jehož styl focení se vám líbí. Zvažte, jestli fotograf, který je zvyklý fotit jen modelky, dokáže napózovat někoho, kdo například není tak vysoký nebo mu bylo víc než dvacet let.

Promyslete, jestli na focení využijete vizážistku. Budete se díky ní mnohem lépe cítit, protože budete nádherně nalíčená. A navíc na fotkách budete vypadat mladší, upravenější a výraznější, protože líčení na focení musí být o něco silnější než to na běžné nošení.

 

1539_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Fotograf by vám už před focením měl poslat rady, co by bylo dobré sbalit si s sebou. Podobně jako s líčením se jiné oblečení hodí na denní nošení a jiné na focení. Správné střihy a barvy skvěle dokáží podtrhnout vaši přirozenou krásu a fotogeničnost. Víte, jaké barvy vás na fotkách udělají mladší?

Zajímá vás na toto téma něco dalšího? Budu moc ráda, když mi napíšete do komentářů.

 

1528_portretni_fotograf_praha_fotka

Za krásné líčení děkuji Martině Kottové.