Dubnové zajímavosti

Ráda na blozích čtu, co jejich autory zaujalo za knihy, filmy, články nebo cokoli jiného. Ráda bych proto tuto rubriku přidala i ke mně na blog a jednou za čas se s vámi podělila o to, co mě v poslední době inspirovalo.

Film – Brand New Testament

Vtipný, originální film, který mi svým stylem vyprávění trochu připomínal Amélii z Montmartru.

Knížka – Autobiography of a Tibetian Monk

Příběh mnicha, který byl jakožto politický vězeň třicet let vězněn. Už jsou to skoro dva týdny od doby, kdy jsem knížku dočetla, a stále je mi trochu smutno, když si na ni vzpomenu. Nechci se rozepisovat, co jsem si z knížky odnesla, abych neovlivnila případné čtenáře. Ale pokud vás tato tématika alespoň trochu zajímá, vřele doporučuji.

Knihu můžete koupit na Amazonu. Nebo pokud jste z Prahy, ráda zapůjčím.
1540_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Oblíbená hudba – Borealis: Imago VX

Stačí mi zavřít oči a zaposlouchat se do tónů téhle skladby a fantazie se mi hned rozjede na plné obrátky.

Životní moudro

Kdyby náhodou, bude lepší, když to o mně bude vědět co nejvíc lidí:

 

1555_portretni_fotograf_praha_fotka

Umělec: Mika Aoki

Japonská umělkyně Mika Aoki vytváří dechberoucí, křehké sochy ze skla, které vypadají, že pro svou jemnost snad ani nemohou existovat. Moc bych si přála vidět nějakou její výstavu.

Na víc výtvorů se můžete podívat na jejích stránkách.

 

1556_portretni_fotograf_praha_fotka

Co v dubnu zaujalo vás? Budu moc ráda, když se o to se mnou podělíte v komentářích.

Proč se sobě nelíbím na fotkách?

Nedávno ke mně přišla na focení módního portrétu klientka, která mi řekla, že se sobě líbí, když se na sebe kouká do zrcadla, ale ne, když se vidí na fotkách. Nebylo to poprvé, co jsem něco podobného slyšela, a proto jsem se rozhodla podívat se celému problému na kloub.

Co jsem se dozvěděla? Podívejte se v tomto videu.

Souhlasíte s mými zjištěními nebo máte pocit, že problém vězí někde jinde?

Módní portrét s Elenou

Elena při focení módního portrétu chtěla nafotit fotky, které by mohla použít pro svou prezentaci v různých novinových článcích a na LinkedIn. Její požadavek byl, aby byly elegantní a aby působily profesionálně, a přitom ne nedostupně.  Z jejího popisu jsem byla nadšená, protože přesně takhle by podle mě moderní business fotky nebo fotky do životopisu měly vypadat.

1552_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Když se budu chvilku rozplývat nad tím, jak skvěle na fotkách vypadá klasická bílá košile, asi už tím nikoho nepřekvapím. Jen bych dodala, že za povšimnutí stojí i její univerzálnost. Zkombinujte ji s černými kalhoty pro business vzhled. A potom s modrými džíny pro něco ležérějšího.

 

1553_portretni_fotograf_praha_fotka

 

A koženou bundou samozřejmě NIKDY nic nezkazíte!

 

1554_portretni_fotograf_praha_fotka

Za vizáž děkuji Martině Kottové.

 

Jak změnit barvu vlasů v Photoshopu?

Stalo se vám někdy, že při focení získaly vlasy jiný barevný odstín, než jaký mají ve skutečnosti? Často k tomu může dojít například když fotíte s protisvětlem (nejsilnější světelný zdroj je za modelem) a vlasy na fotkách mají namodralý tón. V tomto videu bych vám chtěla ukázat, jak barvu vlasů můžete jednoduše změnit. Postup je následující:

 1. Přidáte novou vrstvu úprav Odstín/Sytost nad ostatní vrstvy.
 2. Jezdec Odstín upravíte tak, aby vlasy získaly svůj původní odstín.
 3. Masku vrstvy vyplníte černou barvou, abyste úpravu skryli.
 4. Vezmete si štětec s bílou barvou a začnete kreslit přes místa, na kterých chcete odstín změnit.

Podívejte se, jak tato úprava probíhá krok za krokem.

Na následujícím obrázku můžete vidět, jak fotka vypadala před a po retušování.

 

retus_vlasy2

Chcete se o retušování dozvědět víc? Přijďte na individuální kurz nebo si kupte video kurz Přirozená úprava portrétů v Photoshopu, který jsem nedávno natočila.

Jaké další video by vás zajímalo příště?

Fototest s Klárou

Fotky jsou z nedávného fototestu s Klárou z Czechoslovak Models. Schválně jsem pro focení vybrala co nejjednodušší oblečení, aby působily čistě a nic neodvádělo zbytečně pozornost od Terezy.

1547_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Ráda na fotkách pracuji s bílou barvou kvůli tomu, jak jemně a nadčasově působí. Přijde mi, že takhle nějak by vypadaly fototesty ve futuristickém filmu o modelingu. Pokud se takového námětu někdo chytí, jsem zvědavá, jestli to tak opravdu bude :)

1548_portretni_fotograf_praha_fotka

Také se vám líbí, jak na fotkách bílá barva vypadá nebo naopak preferujtete něco výraznějšího?

Přály jste si někdy fotit v luxusních večerních šatech?

Ve spolupráci se salonem Maya jsem pro Vás právě takové focení připravila!

Focení proběhne v sobotu 21. května v Praze. Na focení bude přítomná vizážistka, která Vás nádherně nalíčí a učeše. K dispozici budete mít na výběr ze tří různých dlouhých večerních šatů. Při focení Vám poradím s tím, jak se tvářit a pózovat, aby výsledné fotky byly co nejkrásnější.

Cena focení je 5300,-Kč. V ní je zahrnuta hodina focení, líčení a česání od vizážistky, zapůjčení tří večerních šatů a retuš a tisk šesti fotografií dle Vašeho vlastního výběru.

Focení může být skvělým dárkem nejen pro Vás, ale i pro Vaše blízké. Proč nenafotit tyto jedinečné fotky třeba s maminkou, dcerou nebo kamarádkami?
V případě zájmu Vám velice ráda zašlu dárkový poukaz.

Pokud si rezervujete místo do 18. dubna, jako bonus dostanete dvě další fotografie zdarma.
Focení si rezervujte na emailu hrncarkova@gmail.com.

S rezervací neváhejte, počet volných míst je omezen.

Pokud Vás ohledně focení cokoli zajímá, budu moc ráda, když mi napíšete.

foceni_vecerni_saty

Chcete nafotit romantické fotky s květinami?

Moc se mi líbí, jaké oblečení si Lenka přinesla na focení módního portrétu. Všechny modely mi připomínaly nadcházející jaro. Obzvlášť mě zaujala čelenka s růžemi, která okamžitě dodala nádhernou, bohémskou (a jarní samozřejmě!) atmosféru.

Pokud jdete na focení a přemýšlíte o tom, jak jednoduše ozvláštnit vaše fotky, zvažte použití právě květinových doplňků. Ženy a květiny k sobě dle mého prostě patří a na fotkách to vypadá krásně. Podobné čelenky, jako má na fotce Lenka, seženete za pár korun v řetězcích s oblečením. Nedávno jsem moc hezké viděla například v H&M.

1544_portretni_fotograf_praha_fotka

Nemusíte se ale omezovat jen na čelenky. Osobně na focení moc ráda využívám například sponky, na nichž jsou nalepené květiny různých barev. Různým kombinováním a umístěním ve vlasech (nebo na oblečení) získáte spoustu různých vzhledů. Pokud jsou na vás čelenky s květinami příliš bohémské, ale květin se nechcete vzdát, zvažte právě jednu nebo dvě sponky pro jemný, romantický vzhled.

Před focením se ještě můžete domluvit s vizážistkou, aby například použila odstín rtěnky podobný tomu, jaké barvy mají květiny. Celkový vzhled fotek bude působit mnohem víc promyšleně.

 

1543_portretni_fotograf_praha_fotka

Pokud budete mít výrazný květinový doplněk, stačí už jen jednoduché oblečení. Zvažte něco světlého, rozevlátého pro bohémský vzhled. Nebo naopak tmavší oblečení s jednoduchými liniemi pro elegantní vzhled.

A ještě tu pro vás mám rychlý pohled do zákulisí. Když se sejde skvělý tým, je focení vždycky jedna radost.

12805965_10204772650870914_1028071358378729046_n

Za vizáž děkuji Ivaně Kuchynkové a za úpravu vlasů Míše Borovičkové.

Líbí se vám, když jsou na fotkách květiny? Láká vás takové focení také vyzkoušet?

Sledujete odrazy světel na stropě?

sunset_thailand_fotograf_praha_fotka

Je pozdě večer. Ležím v posteli a místo toho, abych se snažila usnout, pozoruji svojí kočku. Sedí na kraji postele, ani se nehne a upřeně sleduje, jak se na stropě míhají odrazy světel od aut.

V tichu, kdy už celý dům spí, počítač je vypnutý, mobil mám ve vedlejší místnosti a nehraje žádná hudba, vzpomínám na to, jak jsem jako malá na dovolené usínala v karavanu.  V pruhovaném tričku, které bylo o dvě čísla větší, a s divně zacuchanými vlasy, protože jsem si chtěla vyzkoušet, jak se dělají dredy, jsem také upřeně sledovala odrazy světel aut na stropě. Poslouchala jsem vzdálený zvuk motorů a představovala si, za jakými bláznivými dobrodružstvími musí takhle pozdě v noci uhánět. Bylo krásné vydávat se na imaginární výpravy do exotických krajů a přitom se pomalu nořit do snů.

A tak jsem se včera večer vykašlala na spánek. Ležela jsem a místo toho, abych sledovala záři z displejů, pozorovala jsem, jak se na stropě prohání prohání odrazy světel aut. Tentokrát už s rozčesanými vlasy jsem si představovala, za jakými dobrodružstvími se vypravili, a slíbila si, že to musím dělat častěji.

Chci fotit, ale nejsem fotogenická

Linda portrétní focení dostala jako dárek od kamarádek. Jedna z prvních vět, když na focení přišla, bylo to, že není fotogenická a že s ní budu mít hodně práce. Od klientek to slýchávám docela často. Ráda bych vám proto dnes řekla jednu zásadní pravdu: Vaším úkolem při focení není být fotogenická! Od toho jdete za zkušeným fotografem.

Je naší prací nejen vlastnit dobrý foťák a ateliér, ale hlavně vědět, jaké pózy a jaké světlo vám sluší. Pod špatným úhlem a ve špatném momentu (ano, mluvím o těch několika nenáviděných fotkách z dovolených) by to neslušelo ani top modelkám nebo holywoodským herečkám.

 

1538_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Co naopak je vaší prací, když se pro focení rozhodnete? Najděte si fotografa, jehož styl focení se vám líbí. Zvažte, jestli fotograf, který je zvyklý fotit jen modelky, dokáže napózovat někoho, kdo například není tak vysoký nebo mu bylo víc než dvacet let.

Promyslete, jestli na focení využijete vizážistku. Budete se díky ní mnohem lépe cítit, protože budete nádherně nalíčená. A navíc na fotkách budete vypadat mladší, upravenější a výraznější, protože líčení na focení musí být o něco silnější než to na běžné nošení.

 

1539_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Fotograf by vám už před focením měl poslat rady, co by bylo dobré sbalit si s sebou. Podobně jako s líčením se jiné oblečení hodí na denní nošení a jiné na focení. Správné střihy a barvy skvěle dokáží podtrhnout vaši přirozenou krásu a fotogeničnost. Víte, jaké barvy vás na fotkách udělají mladší?

Zajímá vás na toto téma něco dalšího? Budu moc ráda, když mi napíšete do komentářů.

 

1528_portretni_fotograf_praha_fotka

Za krásné líčení děkuji Martině Kottové.

Co jsem se naučila v Thajsku

1537_portretni_fotograf_praha_fotka

 1. Ví, jak udělat neodolatelné nabídky. Proč si kupovat jednu dopisní známku za 10 bahtů, když můžete mít dvě za třicet?
 2. Pokud během dovolené sníte víc prášků než doma za celý rok, možná nejte úplně stavění pro tropy.
 3. To, že existují mastičky, po nichž mizí opálení, neznámená, že vám to jako dalmatinovi bude slušet.
 4. Je možné žít jen na tropickém ovoci.
 5. Jaká je ideální oprava, když vám nefunguje termostat u klimatizace a v pokoji je pořád zima? Vypnout klimatizaci!
 6. Když červené víno stojí třikrát víc než v Čechách, dostanete skvělou příležitost, jak detoxikovat svůj organismus.
 7. Kdo má větší auto, má většinou přednost. Kdo má skútr a odvahu, má přednost vždycky.

Partnerské fotky s Ivetou a Jirkou

V rámci netrpělivého očekávání jara bych se s vámi ráda podělila o fotky z loňského roku, kdy jsem měla možnost už podruhé fotit nádhernou, neuvěřitelně milou Ivetu s jejím manželem Jirkou. Také vám svou přirozenou elegancí připomínají herce ze starých holywoodských filmů?

1532_portretni_fotograf_praha_fotka

Když fotím partnerské fotky, mám ráda, když nejsou moc pózované. Je pro mě důležitější zachytit autentické pózy, které ukazují, jak se k sobě pár normálně chová. Proto často klientům říkám například to, ať jdou směrem ke mě a jen si povídají. Nebo ať se políbí a zašeptají si něco hezkého do ucha. Je krásné sledovat, jak se během chvilky uvolní a do očí se jim dostane nádherná jiskra.

1533_portretni_fotograf_praha_fotka

S Ivetou a Jirkou jsem se prošli ze Sokolské až na Můstek. Obdivovala jsem, jak se celou cestu zvládli usmívat, vtipkovat a k tomu ještě úžasně pózovat. Moc vám oběma děkuji za příjemné focení a možnost zdokumentovat váš nádherný vztah!

1535_portretni_fotograf_praha_fotka

Ivet, vypadáš naprosto báječně! Hotová filmová hvězda!

1536_portretni_fotograf_praha_fotka

Podívejte se také, jak fotky vypadají vytisklé ve fotoknize.

Za krásné líčení děkuji Martině Kottové.

Jak přirozeně upravovat portréty

Ať už upravujete portréty vašich kamarádek nebo retušujete beauty fotky do časopisů, základní postup retušování je vždy dost podobný. Osobně se mi nejvíce osvědčilo následovat vždy tyto kroky:

 1. Úprava proporcí
 2. Čištění pleti od nedokonalostí
 3. Vyhlazování pleti
 4. Konturování
 5. Projasňování očí a vlasů
 6. Úprava barev

Podívejte se na následující video, abyste viděli, jak takové retušování probíhá.

Pokud chcete dosahovat opravdu přirozených výsledků, vřele doporučuji, abyste retušovali spíše méně než více a po každém větším kroku porovnávali, jak fotka vypadala před a po úpravě. Díky tomu budete mít neustále přehled, jestli jste s úpravami nezašli příliš daleko.

Jestliže je pro vás ze začátku retušování příliš komplikované nebo zdlouhavé, určitě to nevzdávejte. Jako všechno ostatní, i práce v Photoshopu chce čas, než si zvyknete na všechny nástroje a rozkreslíte si ruku.

jak_upravovat_portrety_photoshop

Chcete se o retušování dozvědět víc? Přijďte na individuální kurz nebo si kupte video kurz Přirozená úprava portrétů v Photoshopu, který jsem nedávno natočila.

Jaké další video by vás zajímalo příště?

Reklamní focení pro bjez.cz

Jsem moc vděčná, že jsem měla příležitost s Bětkou z obchodu bjez.cz, který se zabývá výrobou nádherných nejen sportovních čelenek, fotit už potřetí. Dopředu jsem věděla, že během celého focení bude skvělá, uvolněná atmosféra. Díky tomu, že už znám její požadavky na fotky, mohla jsem se přesně zaměřit na to, jak mají vypadat a díky ušetřenému času jsme všechno mohly vyladit do nejmenších detailů.

1529_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Stala jsem se odborníkem na fotogenické rozhazování konfet. Jak jsem zjistila, vystihnout okamžik, kdy konfety už letí, ale ještě nepadají k zemi, a přitom modelka nemá příliš našpulené rty od vyfukování, není až taková sranda.

Chce to dost předvídání, kdy spoušť zmáčknout, protože musíte počítat s kratičkým zpožděním. Normálně takové zpoždění téměř nemá vliv na to, jakou kompozici vyfotíte, ale když je ve hře gravitace, situace se dramaticky mění. A rozhodně se hodí mít po ruce smeták na zametání, abyste mohli po nepříliš úspěšných pokusech rychle foukat a fotit dál.

 

1530_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Mohu vám také přesně prozdradit, kolik nafouknutých balonků se vejde do výtahu u ateliéru. Dvacet sedm. A k tomu ještě dva lidé, pokud nepotřebují velký, nebo spíš žádný osobní prostor.

Na focení nám bohužel nedorazila jedna z modelek. Ale mám štěstí, že mi chodí pomáhat krásné vizážistky, takže jsme Martinu přemluvily, aby nejen líčila, ale i na jedné fotce zapózovala.

Focení bylo skvělé a moc se těším, až si ho zase někdy zopakujeme!

 

1531_portretni_fotograf_praha_fotka

 

Backstage

Pojďte nakouknout do zákulisí tohoto focení.

02

07

10

11

 

Prázdná místa: Thajsko

Při focení této série fotek jsem zjistila, že moře je skvělým pomocníkem, když chcete vytvořit fotky, na kterých skoro nic není. Stačí se trochu vzdálit od turisty přeplněných pláží a skoro začne být problém fotit jiné fotky než ty s minimalistickým nádechem.

Díky převládající modré barvě navíc všechno působí klidně a alespoň pro mě čistěji. Chvílemi jsem měla pocit, že skoro až podvádím, jak focení bylo jednoduché.

16_thajsko 068

16_thajsko 207

16_thajsko 231

16_thajsko 250

16_thajsko 260

16_thajsko 296n

16_thajsko 297

16_thajsko 299

16_thajsko 302

16_thajsko 395

Módní portrét s Eliškou

Uplynuly více než tři roky, kdy jsem Elišku fotila poprvé. Já tou dobou ještě fotila v Plzni a ona měla jen dvě tetování. Vidět se takhle po letech bylo příjemné a byla jsem moc ráda, že si na mě s focením vzpomněla. Když jsem navíc viděla její skvělé barevné tetování na ruce, začal mi v hlavě šeptat hlásek, že bych si měla něco podobného také pořídit.

Na focení módního portrétu mě baví, jak může být pokaždé jiné podle toho, co si klienti přejí. Často tu zmiňuji, že na focení skvěle vypadají malé černé a klasická bílá košile. Ale když to není váš styl, nenuťte se do toho a vezměte oblečení, které nejlépe vystihuje VÁS. Pro Elišku to byly roztrahné džíny a spodní prádlo. Pro vás to může být něco úplně jiného.

Krása je jedinečná. Nebojte se na fotkách ukázat, čím se odlišujete od ostatních! Pro uniformovanou krásu tu máme přebytek módních časopisů.

 

1526_portretni_fotograf_praha_fotka

1527_portretni_fotograf_praha_fotka

11